Uhonorowano laureatów konkursu literackiego im. ks. Kazimierza Gostyńskiego. W konkursie uczestniczyli uczniowie czterech liceów w Lublinie, w które duchowny założył, w których pracował lub, które noszą jego imię. Gala finałowa odbyła się w II LO w Lublinie. W konkursie wzięło udział prawie 400 uczniów w różnych kategoriach.
– Najważniejsze w ocenie tekstu literackiego jest estetyka, ale tutaj były brane pod uwagę treści ideowe, czy portret naszego patrona został wiernie, ciekawie oddany – mówi członek jury prof. dr hab. Adam Fitas z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Drugim takim bardzo ważnym kryterium było czy ten wiersz jest tylko pewnym naśladownictwem, czy jest w nim jakaś nuta oryginalności nawiązująca do współczesnych tekstów literackich.
– Chcieliśmy spróbować swoich sił, zwłaszcza że sporo osób wzięło udział w konkursie – mówią laureaci. – Pisanie jest moją pasją. To jest mój pierwsze konkurs i mam nadzieję, że nie ostatni. Napisałam wiersz biały, w którym nie ma rymów. Napisałam na temat ks. Gostyńskiego, który przebywał w obozie koncentracyjnym i otrzymał wizje od Boga na temat swoich poprzednich działań na rzecz tej szkole.
Błogosławiony ksiądz Kazimierz Gostyński urodził się w 1884 roku w Warszawie, a zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau. Ukończył seminarium duchowne w Lublinie. Po powrocie ze studiów do Lublina pełnił obowiązki prefekta Gimnazjum im. Stanisława Staszica. W 1915 roku utworzył Gimnazjum Męskie im. Hetmana Jana Zamoyskiego, a 6 lat później z inicjatywy duchownego powstało liceum imienia Unii Lubelskiej. Był też wicedyrektorem, a później dyrektorem Gimnazjum biskupiego, czyli dzisiejszego XXI LO.
RyK / opr. AKos
Fot. RyK