Wyjątkowa biżuteria srebrna, plomby typu drohiczyńskiego czy pieczęcie ołowiane książąt ruskich – po 10 latach wędrówki po innych muzeach do Tomaszowa Lubelskiego powrócił skarb z Czermna.
– Najcenniejsze zabytki prezentowane na wystawie pochodzą z wykopalisk z lat 2010-2011 – mówi Jolanta Bagińska z Działu Archeologii Muzeum Regionalnego im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim. – Udało się wtedy pozyskać dwa skarby srebrnej biżuterii, bardzo dużą ilość plomb typu drohiczyńskiego – to takie plomby celne. W tej chwili z Czermna mamy ich już ponad tysiąc. Są też bulle, czyli pieczęcie ołowiane książąt ruskich, których mamy ponad 30. To też wyjątkowy zbiór. Mamy również liczne dewocjonalia, czyli enkolpiony, krzyże, krzyżyki i mnóstwo rzeczy związanych z życiem codziennym. Są militaria, w tym liczne groty strzał, również te typu mongolskiego.
Wystawę „Czerwień – gród między wschodem a zachodem” można oglądać codziennie oprócz poniedziałków w godz. od 9.00 do 16.00, w weekendy od 10.00 do 15.00 w muzeum przy ul. Wyspiańskiego 8b.
Czerwień jest dziś uznawany za najważniejszy i największy z Grodów Czerwieńskich. Jego pozostałością do naszych czasów jest grodzisko w miejscowości Czermno w gminie Tyszowce.
AP / opr. WM
Fot. Muzeum Regionalne im. Janusza Petera FB