Najnowocześniejszy w kraju sprzęt 3D do operacji okulistycznych dotarł do Lublina. Dzięki niemu możliwa będzie nie tylko precyzja zabiegów chirurgicznych, ale specjalistyczna diagnostyka na dużą odległość pacjentów z urazami wojennymi z Ukrainy. Sprzęt zakupił Uniwersytet Medyczny.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa i prezentacja nowoczesnego sprzętu do operacji okulistycznych w technice 3D
– Ten sprzęt pozwoli nam na operowanie bardzo trudnych przypadków szczególnie dzieci z Ukrainy z urazami po wybuchach – mówi kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Robert Rejdak. – Jest to technologia przyszłości, która w całym makroregionie właśnie w naszej placówce będzie wykorzystana jako pierwsza. Jest to najnowszy sprzęt, najnowszy model w całym kraju. Wprowadzamy technologie cyfryzacji do medycyny na Lubelszczyźnie, a jednocześnie bezpiecznie i bardzo precyzyjnie możemy leczyć w zasadzie całe spektrum chorób wymagających leczenia operacyjnego.
– Bardzo mnie cieszy, że to urządzenie będzie spełniało nie tylko swoje funkcje – mówi rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska. – W ramach leczenia pacjentów w różnym wieku, również dzieci, to urządzenie ma możliwość przesyłania obrazów na różne odległości i takie techniki są m.in. wykorzystywane w ramach telemedycyny i oceny m.in. pacjentów poszkodowanych obecnie w wypadkach wojennych. Nasza klinika czy nasz cały zespół urazowy, łącznie z Kliniką Chirurgii Plastycznej i Kliniką Chirurgii Szczękowo-Twarzowej może oceniać te urazy i dawać wskazówki, co do ich leczenia, pomijając, że sam to również robi.
– Ten sprzęt jako pierwsza technologia pozwala na uzyskanie bardzo dużej rozdzielczości, przy jednocześnie bardzo dużym powiększeniu. Tym się różni od klasycznego mikroskopu operacyjnego. Widzimy ten obraz trójwymiarowo, czyli mamy pełną głębię. Manewry chirurgiczne są precyzyjne i bezpieczne. Żeby zobaczyć pełne walory tego sprzętu , trzeba założyć okulary 3D, które tutaj leżą, i obserwować pole operacyjne z odległości półtora metra. Wtedy właśnie się widzi te wszystkie walory, które chirurgom pomagają w pracy. A przede wszystkim możemy też w sposób niejako jednoczasowy pokazywać elementy operacji naszym studentom i naszym młodym lekarzom. To było do tej pory niemożliwe – dodaje prof. Robert Rejdak.
– Bardzo się cieszę z tego, że mamy tutaj Europejską Szkołę Okulistów, to nas bardzo wyróżnia i jest to niezwykle użyteczne. To znakomite technologie z ogromnym pożytkiem dla naszych pacjentów i również dla naszych studentów – wyjaśnia prof. Wojciech Załuska.
– Niebawem otrzymamy też specjalny zestaw, który będzie współpracował z tym sprzętem 3D. To będzie zestaw do operacji refrakcyjnych. Dzięki temu ich wyniki jeszcze bardziej się poprawią – wyjaśnia prof. Robert Rejdak.
Lubelska uczelnia na ten sprzęt wydała pół miliona złotych. Aparatura poza precyzją zwiększy również bezpieczeństwo i rozszerzy zakres wykonywanych zabiegów okulistycznych.
RyK / opr. AKos
Fot. Krzysztof Radzki