Najpiękniejsze palmy i pisanki można zobaczyć w Muzeum Wsi Lubelskiej. To wystawa najlepszych prac przygotowanych na III edycję Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Inicjatorką konkursu oraz założonej w ubiegłym roku Izby Pisanki Lubelskiej jest posłanka do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek.
– Pisanki, które zostały wyróżnione, zostają w Izbie w Muzeum Etnograficznym Muzeum Wsi Lubelskiej. Będą mogły zachwycać nie tylko turystów, ale też być inspiracją dla młodszego pokolenia, do tego, żeby zafascynować się kulturą ludową i próbować robić takie pisanki metodą tradycyjną, co wcale nie jest łatwe. Zresztą nie tylko pisanki, ale też i palmy. Myślę, że kultura ludowa od jakiegoś czasu przeżywa renesans w Polsce. Bardzo cieszy mnie, że nie tylko ja, ale wiele osób pasjonuje się kulturą ludową – podkreśla Beata Mazurek.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Finał III Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną
Nagrodę specjalną od europosłanki Beaty Mazurek dostała między innymi Danuta Rudnik z Koła Gospodyń Zagrodzianki. – W moim domu zawsze robiło się pisanki – opowiada nagrodzona. – U mnie w domu babcia robiła pisanki woskiem. Ja bardzo interesowałam się pisankami i tym wszystkim. Chciałam spróbować skrobać. Pierwszą pisankę zrobiłam w wieku chyba 15 lat. Zrobiłam ją igłą. Później nie robiłam, bo pracowałam, byłam w szkołach. Następne zaczęłam robić, jak już dzieci były dorosłe. Chciałam spróbować, czy jeszcze coś pamiętam. Wyszła jedna i później były kolejne.
Wystawę pokonkursową palm i pisanek można oglądać w Ratuszu z Głuska w lubelskim skansenie.
MaK / opr. WM
Fot. Piotr Michalski