Wystawę poświęconą zbrodni katyńskiej można oglądać w Lublinie. Ekspozycja składa się z 12 plansz i przybliża okoliczności mordu na Polakach wiosną 1940 roku.
– Wystawa prezentuje genezę jak i przebieg tej okrutnej zbrodni – mówi dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Robert Derewenda. – To tragiczna sytuacja dla Polski w czasie II wojny światowej dlatego, że Polska była doświadczona przez dwóch okupantów. Z jednej strony okupant niemiecki, który podał do publicznej wiadomości informację o zbrodni katyńskiej. Z drugiej strony okupant sowiecki, który tej zbrodni dokonał. Z trzeciej zaś strony okupant sowiecki, który potem próbował zrzucić odpowiedzialność za zbrodnię katyńską na okupanta niemieckiego. To rzeczywiście tragizm, w jakim znalazła się Polska w czasie II wojny światowej – dodaje Robert Derewenda.
Ekspozycja będzie dostępna przez najbliższe dwa tygodnie, plansze umieszczone są na ogrodzeniu siedziby IPN przy ul. Staszica.
CZYTAJ: Historyczne debaty w lubelskim oddziale IPN. Licealiści zmierzą się w regionalnym etapie turnieju
Wiosną 1940 roku NKWD zamordowało ponad 21 tysięcy przedstawicieli polskiej elity.
13 kwietnia jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Katynia. To właśnie tego dnia w 1943 r. Niemcy za pośrednictwem radia podali do publicznej wiadomości informację o odkryciu w lesie katyńskim masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
AŁ / opr. PrzeG