„Dziecko z FAS i FAE w edukacji przedszkolnej i szkolnej”. Konferencja w Łęcznej

nursery g29d2b37e4 1920 2022 05 13 092755

O przyczynach, objawach i problemach, które powoduje FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy będą rozmawiać dziś (13.05) specjaliści w Łęcznej. To jedyne zaburzenie neurologiczne, którego można uniknąć w 100%, odstawiając alkohol w trakcie ciąży.

– Mówiąc o FAS rozmawiamy o mózgu, który poprzez spożywanie przez matkę alkoholu w ciąży, został w pewnym stopniu zniszczony – mówi psycholog i psychoterapeuta dr Elżbieta Trubiłowicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Alkohol to jednak substancja chemiczna, która ma określony toksyczny wpływ na bardzo wrażliwy organizm rozwijającego się dziecka. Przy FAS bardzo często mamy do czynienia z trudnościami w takim obszarze jak abstrakcja. Dziecko z FAS jest jakby zawsze dzieckiem młodszym – pięciolatek zachowuje się jak dwulatek. Jego rówieśnicy w przedszkolu potrafią wykonać 2-3 polecenia wydawane jednocześnie, a on jedno. Oni potrafią współpracować w grupie, a on nie potrafi. Tego rodzaju problemy towarzyszą potem przez całe życie, bo ta różnica stale pozostaje. 

CZYTAJ: „Z FAS się nie wyrasta”. Dr Elżbieta Trubiłowicz o alkoholowym zespole płodowym

Co roku w Polsce ok. tysiąca dzieci na 300 tysięcy urodzeń rodzi się z FAS – podaje Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. 

Konferencja „Dziecko z FAS i FAE w edukacji przedszkolnej i szkolnej” odbędzie się dziś w sali widowiskowej Centrum Kultury w Łęcznej przy ul. Obrońców Pokoju 1. Początek o godzinie 10.00.

EwKa / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version