Po wielu latach starań władze miejskie w Hrubieszowie odkupiły część kamienicy, w której urodził się twórca Transformersów, Henry Orenstein. W kamienicy powstanie Kreatywne Centrum Edukacji i Współpracy Gospodarczej.
– Przez miasto z 620-letnią historią przewinęło się wiele wybitnych osób, w tym zmarły w 2021 roku wynalazca Henry Orenstein – mówi kierownik biura projektu Rozwój Lokalny w Urzędzie Miasta Hrubieszów, Radosław Dąbrowski. – Stoimy przed kamienicą Orensteina przy placu Wolności 8 w Hrubieszowie. Budynek powstał prawdopodobnie w II połowie XIX wieku. Jest 3-kondygnacyjny w stylu klasycystycznym z piękna elewacją i fasadą. Urząd Miasta Hrubieszów w ramach projektu podjął się niezwykle trudnego zadania, a mianowicie renowacji tego budynku i stworzenia w nim tzw. Kreatywnego Centrum Edukacji i Współpracy Gospodarczej.
– Chcemy upamiętnić postać Orensteina poprzez wykorzystanie budynku, w którym się urodził – mówi Paweł Wojciechowski, zastępca burmistrza Hrubieszowa. – Od wielu lat prowadziliśmy batalię o przejęcie całości budynku na własność gminy miejskiej, co umożliwiłoby podjęcie działań konserwatorskich. Udało się to w tym roku. Sfinansowaliśmy zakup tej części, której właścicielem była osoba prywatna. Otwiera nam to drogę do tego, aby rozpocząć inwestycje.
– Nie, nie wiedziałem, że w Hrubieszowie urodził się Henry Orenstein – mówią mieszkańcy miasta. – Nie słyszałem, nie znam.
– Henry Orenstein jest jedną z tych postaci związaną z Hrubieszowem, o której mieszkańcy wiedzą niewiele – mówi Dorota Grzymała, kustosz działu sztuki Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. – Urodził się w Hrubieszowie w 1923 roku. Jego rodzina była wówczas w posiadaniu jednej z większych kamienic w centrum miasta. Wraz ze swoim rodzeństwem tutaj wychowywał się, dorastał, chodził do szkoły.
– II wojna światowa brutalnie przerwała losy rodziny, która prosperowała całkiem dobrze. Ojciec wcześniej prowadził interesy, był szanowanym człowiekiem. Rodzina Orensteinów przez pewien czas próbowała się ukryć przed Niemcami. Niestety to się nie powiodło. Henry wraz ze swoim rodzeństwem był świadkiem tego jak jego rodzice zostali tutaj rozstrzelani. Wówczas dla niego i jego czworga rodzeństwa rozpoczęła się bardzo trudna historia. Można powiedzieć, że odbyli oni wędrówkę po obozach koncentracyjnych. To oczywiście go bardzo odmieniło i sprawiło, że w pewnym momencie Hrubieszów kojarzył mu się z miejscem niezwykle tragicznych wydarzeń, których był świadkiem. Miejscem, w którym tak samo jak zaczęła i tak samo w sposób bardzo brutalny przerwała się historia jego życia. Być może to później było powodem tego, że do Hrubieszowa już nigdy nie powrócił – wyjaśnia Dorota Grzymała.
CZYTAJ: „Sutki” hrubieszowskie odzyskują swój urok
– Pomysł na Kreatywne Centrum to odpowiedź na potrzeby i bolączki miasta. Zdajemy sobie sprawę, że z jednej strony pewnym brakiem, który trzeba zniwelować, jest potencjał do rozwijania przedsiębiorczości, do zakładania firm, prowadzenia działalności gospodarczej. Z drugiej strony – jak każde miasto – borykamy się z wyzwaniami edukacyjnymi. Z połączenia tych dwóch potrzeb pojawił się pomysł na stworzenie takiego miejsca, w którym będziemy mogli świadczyć usługi szkoleniowe, wsparcia doradczego i rozwoju przedsiębiorczości. Chcemy tu też rozwijać umiejętności związane z robotyką, programowaniem, wykorzystaniem Internetu, aby miejscowa młodzież mogła podnosić swoje kompetencje – dodaje Radosław Dąbrowski.
– W tym budynku znajdzie się miejsce dla upamiętnienia postaci Henry’ego Orensteina. Będzie to miejsce, w którym postawimy na pewno jakieś eksponaty związane z tą postacią. Na pewno postawimy tam jakiegoś robota, przede wszystkim Optimus Prime. Tę zabawkę, myślę, że znają nie tylko wszystkie dzieci, ale i osoby dorosłe.
Po wojnie Henry Orenstein wyemigrował z braćmi do USA, gdzie zamieszkał na Manhattanie. Założył tam korporację Topper Toys, która produkowała zabawki, między innymi roboty Optimus Prime.
Budynek Kreatywnego Centrum Edukacji i Współpracy Gospodarczej ma być gotowy za rok. Obecnie przygotowywany jest przetarg na wyłonienie wykonawcy projektu remontowego.
Na utworzenie centrum Hrubieszów pozyskał ponad 7 mln złotych z programu „Rozwój lokalny” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.
AP / opr. AKos
Fot. AP