O roli infrastruktury podczas akcji „Reinhardt”. Międzynarodowa konferencja w Lublinie

img 20220523 141025 2022 05 23 213640

O roli infrastruktury technicznej i logistycznej podczas akcji „Reinhardt” dyskutują naukowcy w Państwowym Muzeum na Majdanku. To pomijana często w historiografii Holokaustu i mało znana w przestrzeni publicznej problematyka. Międzynarodowa konferencja odbywa się 80. rocznicę rozpoczęcia akcji ludobójstwa Żydów w Generalnym Gubernatorstwie, przygotowanej i przeprowadzonej przez hitlerowskie Niemcy.

ZOBACZ ZDJĘCIA: „Infrastruktura Akcji Reinhardt”. Międzynarodowa konferencja w Lublinie

Debata dotyczy miejsc, które były związane z eksterminacją ludności żydowskiej. To nie tylko obozy zagłady, ale także getta czy infrastruktura kolejowa.

– Rampy i dworce kolejowe były wykorzystywane do deportacji i to w wielu miejscowościach na Lubelszczyźnie – mówi Jakub Chimielewski z działu historii Państwowego Muzeum na Majdanku. – W Lublinie to będzie chociażby rampa za rzeźnią miejską przy dzisiejszej ulicy Turystycznej (podczas okupacji była to ulica Łęczyńska). Stamtąd przez miesiąc – od połowy marca do połowy kwietnia 1942 roku – odchodziły deportacje, transporty Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. Takim miejscem będzie też chociażby getto tranzytowe w Izbicy, do którego przywożono Żydów z zagranicy. Deportowano także Żydów polskich do obozu zagłady w Bełżcu czy obozu zagłady w Sobiborze. Trzeba także wspomnieć Zamość, gdzie była tzw. rampa buraczana, skąd odchodziły transporty do obozów zagłady.

Akcję „Reinhardt” rozpoczęto od likwidacji lubelskiego getta na Podzamczu. Trwała przez 20 miesięcy.

CZYTAJ: Lubelskie ślady „Akcji Reinhardt”. Spacer tropem Zagłady

W sumie zginęły w niej prawie 2 miliony osób narodowości żydowskiej, niemal 100 tysięcy to obywatele innych krajów europejskich, między innymi Holandii, Francji, Niemiec, Austrii czy Czech.

Międzynarodowa konferencja naukowa w Państwowym Muzeum na Majdanku potrwa do jutra (24.05).

CZYTAJ: „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli”. Koncert upamiętniający 80. rocznicę niemieckiej „Aktion Reinhardt”

FiKar / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version