W Lublinie otwarto wystawę poświęconą Witoldowi Pileckiemu. Biograficzna ekspozycja powstała w 121. rocznicę urodzin rotmistrza.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Otwarcie wystawy poświęconej Witoldowi Pileckiemu
– To była wybitna postać na tle całego okresu wojennego – mówi dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Robert Derewenda. – Zasłynął tym, że zgodził się na to, aby pójść do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Tam utworzył organizację konspiracyjną – coś, co wydaje się niemożliwe. Przekazywał informacje o tym, co się dzieje za murami, co się dzieje w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Informacja ta mogła dotrzeć do wolnego świata.
Miejsce wystawy zostało wybrane nieprzypadkowo. Liceum im. Zesłańców Sybiru, jak tłumaczy Derewenda, niejako nawiązuje do życia Pileckiego, który walczył z okupantem odpowiedzialnym za zsyłki na Sybir.
– To też ważna szkoła pod tym względem, że mamy tutaj klasy mundurowe – dodaje Derewenda. – Warto zwrócić uwagę, że Witold Pilecki jako młody chłopak był harcerzem. Potem dopiero zaangażował się w polskie wojsko, potem dopiero był oficerem. Również dziś kształcimy młodzież myślą o tym, żeby broniła naszej suwerenności i naśladowała takich bohaterów jak Witold Pilecki.
Wystawę można oglądać na ogrodzeniu XXVII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Biedronki 13 w Lublinie.
EwKa / opr. AKos
Fot. Krzysztof Radzki