Będą kontrole w DPS-ach. Jak sytuacja wygląda w Lubelskiem?

dps 2022 06 14 200211

– W pierwszej kolejności czynnościami kontrolnymi zostaną objęte domy pomocy społecznej, w których przebywają osoby poniżej 18. roku życia oraz placówki, w których wcześniej prowadzono kontrole w związku z sygnałami o nieprawidłowościach – poinformowało we wtorek ministerstwo rodziny.

W poniedziałek szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, w związku z doniesieniami medialnymi na temat nieprawidłowości w DPS-ie w Jordanowie, zwróciła się do wojewodów z prośbą o przeprowadzenie dodatkowych czynności kontrolnych w nadzorowanych przez nich DPS-ach i placówkach całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi i osobami w podeszłym wieku.

Jak przekazało ministerstwo rodziny, we wtorek odbyła się w tej sprawie wideokonferencja z udziałem wiceministra Stanisława Szweda oraz dyrektorów i przedstawicieli Wydziałów Polityki Społecznej Urzędów Wojewódzkich. Rozmawiano również o wzmożeniu nadzoru nad DPS-ami i placówkami całodobowej opieki.

Dyrektorzy Wydziałów Polityki Społecznej podkreślali, że DPS-y i placówki całodobowej opieki są kontrolowane przez służby wojewodów na bieżąco w toku realizacji planów rocznych kontroli. Z kolei w toku kontroli doraźnych sprawdzane są wszystkie napływające sygnały o nieprawidłowościach.

Ustalono, że kontrole zostaną rozpoczęte w trybie natychmiastowym. Resort poinformował, że z informacji uzyskanych w trakcie spotkania wynika, iż niektórzy wojewodowie już zainicjowali stosowne czynności w tym zakresie.

Kontrole w województwie lubelskim

Od 2021 roku do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego nie wpłynęły „istotne skargi” dotyczące funkcjonowania domów pomocy społecznej oraz całodobowych placówek opiekuńczych. W 2021 roku w lubelskich DPS-ach przeprowadzono 10 kontroli: 7 doraźnych oraz 3 kompleksowe. W placówkach całodobowych odbyło się 7 kontroli: 5 doraźnych i 2 kompleksowe.

– W ciągu pierwszej połowy tego roku DPS-y kontrolowane były 6 razy, z tego 2 kompleksowe kontrole wciąż trwają. W trakcie jest też kompleksowa kontrola jednej z placówek całodobowych – informuje rzeczniczka wojewody lubelskiego, Agnieszka Strzępka. 

– W odniesieniu do 6 z powyższych kontroli wydano zalecenia pokontrolne obejmujące przestrzeganie praw mieszkańców, stosowanie przymusu bezpośredniego. Zalecenia te miały charakter formalny i dotyczyły głównie opracowanych w placówkach procedur oraz prowadzenia dokumentacji. Stwierdzone nieprawidłowości nie miały istotnego wpływu na funkcjonowanie tych placówek – przekazała rzeczniczka wojewody lubelskiego.

Na terenie województwa funkcjonuje 47 DPS-ów oraz 21 ośrodków całodobowych dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych oraz w podeszłym wieku. 

Dramat dzieci z DPS w Jordanowie

Portal Wirtualna Polska opublikował w poniedziałek (13.06) artykuł, w którym napisał o przypadkach znęcania się nad mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem, którego miały się dopuszczać zakonnice prezentki prowadzące placówkę oraz pracownicy. Wiązanie do łóżek, zamykanie w klatce, bicie mopem – to tylko niektóre kary wymierzane dzieciom z niepełnosprawnościami, o których czytamy na portalu. Informacje o znęcaniu się nad podopiecznymi w Jordanowie ujawniły portalowi pracownice DPS-u i rodzice dzieci po tym, jak jedna z sióstr miała pobić 13-letnią dziewczynkę.

Jak podał portal, prowadząca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej postawiła już zarzuty opisanej w tekście siostrze Albercie oraz jej przełożonej, dyrektorce DPS siostrze Bronisławie.

Doniesieniami o dramacie podopiecznych DPS pod Krakowem zajął się także Rzecznik Praw Obywatelskich.

W związku z sytuacją w sprawie Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek przekazała w poniedziałek swoje oświadczenie. Zaznaczyła w nim, że jest „głęboko wstrząśnięta zarzutami, które dotyczą Domu Pomocy Społecznej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w Jordanowie”. Zapewniła, że zależy jej „na jak najszybszym, rzetelnym i pełnym wyjaśnieniu tej sprawy”.

– Jeśli doszło do tak poważnych nadużyć, jak sugerują niektóre media, to będą wyciągnięte konsekwencje wobec osób, które do tego doprowadziły. Nadużycia wobec osób nieletnich, niepełnosprawnych są czymś haniebnym – podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński, odnosząc się do sytuacji w DPS w Jordanowie. – Sprawa jest badana i będzie wnikliwie zbadana – zapewnił minister.

MaK / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version