Lublin: konferencja i debata na temat Akcji „Reinhardt”

konferencja 2022 06 09 070843

W czwartek (09.06) w Lublinie odbędą się dwa wydarzenia poświęcone historii hitlerowskiej ludobójczej Akcji „Reinhardt”.

ZOBACZ ZDJĘCIA: „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli”. Koncert upamiętniający 80. rocznicę niemieckiej „Aktion Reinhardt”

Od gettoizacji i funkcjonowania obozów pracy dla Żydów do historii obozów zagłady – taki zakres tematyczny zostanie poruszony podczas rozpoczynającej się w Lublinie Międzynarodowej Konferencji Naukowej o Akcji „Reinhardt”. Międzynarodowi eksperci przedstawią najnowsze badania, które mogą kształtować rozwój wiedzy o Zagładzie. 

Międzynarodowa konferencja została zorganizowana przez Ośrodek Brama „Grodzka – Teatr NN”. Wydarzenie prowadzone będzie w języku angielskim. Początek w Teatrze NN przy ul. Grodzkiej 21 w Lublinie o godzinie 9:00. Konferencja transmitowana będzie także online. program i transmisje z konferencji można znaleźć TUTAJ. Wydarzenie potrwa do soboty (11.06).

CZYTAJ: O roli infrastruktury podczas akcji „Reinhardt”. Międzynarodowa konferencja w Lublinie

Natomiast o losach lubelskich Żydów w przededniu wojny będą rozmawiać eksperci podczas kolejnej debaty z serii poświęconej Akcji „Reinhardt”. Badacze zajmujący się na co dzień tematyką Zagłady, Jakub Chmielewski i Adam Kopciowski, opowiedzą m.in. o stronnictwach i przywódcach przedwojennej społeczności żydowskiej w Lublinie. Eksperci scharakteryzują również represje wobec Żydów wprowadzane systematycznie przez niemieckie władze okupacyjne od momentu wkroczenia Wehrmachtu do miasta, aż do likwidacji obu lubelskich gett i operacji „Erntefest”. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie o godzinie 18:00. Debata będzie transmitowana online na kanale YouTube Państwowego Muzeum na Majdanku.

CZYTAJ: Dr Robert Derewenda: Akcja Reinhardt to ostatni akt tragedii polskich Żydów w czasie II wojnie światowej

Celem niemieckiej Akcji „Reinhardt” była eksterminacja ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie. W jej wyniku w latach 1942-43 życie straciło blisko dwa miliony Żydów.

EwKa / opr. ToMa

 

Exit mobile version