Torebka ze skóry węża, fragment rafy koralowej czy też biżuteria z kości słoniowej – to tylko niektóre przykłady pamiątek z wakacji, które mogą stać się źródłem problemów podczas przekraczania granicy.
– Do pamiątek często przewożonych nielegalnie należą rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem, czyli tak zwane okazy CITES – mówi rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś. – Należy pamiętać, że nie są to jedynie żywe zwierzęta i rośliny, ale też ich części oraz produkty z nich wykonane. Okazami CITES są też wszelkie towary zawierające w swoim składzie wyciągi z gatunków zagrożonych wyginięciem. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w 2021 roku w województwie lubelskim zatrzymali m.in. ponad 16 kg pijawek lekarskich, ponad 13 tys. tabletek z ekstraktem konika morskiego, 29 fragmentów rafy koralowej, żywą papugę, wyprawioną skórę wilka.
Za przewóz okazów CITES przez granicę bez wymaganych zezwoleń grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Osoba, która je przewozi, musi też liczyć się z konsekwencjami finansowymi i utratą towaru.
MaT / opr. WM
Fot. www.lubelskie.kas.gov.pl / archiwum