W Lublinie trwa VII Konferencja Conradowska pod tytułem „Polskie ślady Josepha Conrada”. W spotkaniu bierze udział 60 badaczy twórczości pisarza z 14 krajów. Wygłoszonych zostanie 50 referatów.
W tym roku wydarzenie jest dedykowane emerytowanemu nauczycielowi akademickiemu UMCS prof. Wiesławowi Krajce. Uczony świętuje 50-lecie pracy naukowo-dydaktycznej oraz publikacji trzydziestu tomów serii monografii poświęconej Josephowi Conradowi.
– W Polsce powinien być prowadzony międzynarodowy program badań nad Conradem – mówi prof. Krajka. – Conrad wywiódł się przecież z naszego narodu. 17 pierwszych lat swojego życia spędził w Polsce, bo jest w nim i w jego twórczości ogromny ładunek polskości, polskiej mentalności, kultury, tradycji. On w jakiś sposób udanie przetransponował to na świat.
ZOBACZ ZDJĘCIA: VII Konferencja Conradowska „Polskie ślady Josepha Conrada”
– Jest to wielka postać i warto pielęgnować pamięć o niej – zaznacza prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS, prof. Dorota Kołodyńska. – Conrad jest pisarzem, który jest – można powiedzieć – drugim po Szekspirze. Powiązania z miastem Lublin powinny być dla nas inspiracją. Niezmiernie istotne jest przekazanie tej wiedzy kolejnym pokoleniom.
Uroczysta inauguracja konferencji odbyła się w Trybunale Koronnym w Lublinie. W pozostałych dniach obrady przeniosą się do budynku Wydziału Filologicznego UMCS.
InYa / opr. WM
Fot. Piotr Michalski