Skarb Państwa przejmie od Grupy Enea akcje kopalni węgla w Bogdance. Podpisano list intencyjny [ZDJĘCIA, WIDEO]

bogdanka 180622 033 2022 06 18 120520

W Bogdance podpisano list intencyjny w sprawie przejęcia akcji Lubelskiego Węgla „Bogdanka” przez Skarb Państwa od Grupy Enea.

CZYTAJ: Skarb Państwa ma odkupić akcje Lubelskiego Węgla Bogdanka

– To restrukturyzacja sektora górniczego – mówił w Bogdance wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. – Rząd podjął decyzję o wydzieleniu ze spółek energetycznych aktywów węglowych i utworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Prace w tym kierunku postępują bardzo intensywnie. Według naszych założeń do końca tego roku ten projekt powinien zostać zrealizowany, czyli powinna zostać powołana Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, a tym samym spółki energetyczne – w tym Enea, Polska Grupa Energetyczna oraz Tauron Polska Energia – te wszystkie spółki energetyczne przekażą swoje elektrownie węglowe do tego nowo powstałego podmiotu.

Zdaniem rządu takie rozwiązanie umożliwi uwolnienie potencjału gospodarczego Bogdanki oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Od 2015 r. Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea. Jej głównym udziałowcem jest też Skarb Państwa – posiada obecnie 64,57% akcji Bogdanki.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Podpisanie listu intencyjnego w sprawie przejęcia przez Skarb Państwa akcji LW „Bogdanka” od Enea S.A.

– Kopalni otwiera to nowe perspektywy rozwoju – mówił prezes Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA,  Artur Wasil. – Tak długo jak będzie w Polsce potrzebny węgiel energetyczny, będziemy go tanio i skutecznie dostarczać na rynek krajowy, tak żeby nawet w 2040 roku – gdzie wiemy, że na obecną chwilę szacowane zapotrzebowanie to 11 mln ton – to był właśnie węgiel polski, z Bogdanki. Natomiast Bogdanka ma szerokie plany, w tym roku rozpoczniemy poszukiwania na południu Lubelszczyzny węgla typu 35 – tego, który jest wpisany na listę surowców strategicznych. Ale też zamierzamy dywersyfikować naszą działalność górniczą, czyli zwrócić się w stronę wydobywania surowców, które są poza węglem. Polska jest zasobna w takie właśnie minerały. 

List intencyjny podpisał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz prezes Grupy Enea Paweł Majewski. 

TSpi / opr. WM

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version