„Na Kresy po zdrowie” to tytuł wystawy poświęconej 6 uzdrowiskom ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, którą przygotowano w Lublinie. Ekspozycja przedstawia Szkło, Lubień, Niemirów, Morszyn, Truskawiec i Druskieniki – czyli słynne miejsca źródeł wód naturalnych.
– Pokazujemy dzieje oraz funkcjonowanie tych uzdrowisk do 1939 roku – mówi dr Marcin Gapski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie. – To wszystko składa się na niezwykle ciekawą, myślę, że dla wielu naszych odbiorców zaskakującą historię uzdrowisk, które powstawały na Kresach Rzeczypospolitej już od XV-XVI wieku. Najstarsze z nich, takie jak Szkło, Lubień datowane są na XV-XVI wiek. Do tych uzdrowisk jeździli polscy królowie.
– Wielu królów polskich korzystało z tych uzdrowisk – mówi dr Marcin Gapski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie. – WIemy, że Władysław IV, Jan III Sobieski byli władcami, którzy chętnie korzystali z pobytów w tych uzdrowiskach. Będzie można prześledzić plany tworzenia narodowych uzdrowisk przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, tutaj nie wiemy, czy te uzdrowiska powstały, ale jest to bardzo ciekawe zagadnienie.
Ekspozycja ma charakter autorsko-kolekcjonerski. Prezentuje archiwalia, ikonografię oraz muzealia ze zbiorów Tomasza Kuby Kozłowskiego, pomysłodawcy i autora scenariusza.
Wystawie będzie towarzyszyć wieczorna potańcówka na placu Litewskim z muzyką na żywo. Początek o godzinie 20.00.
KovA / opr. WM / AKos
Fot. materiał organizatora