Udostępnianie oferty osobom niewidomym i niedowidzącym to wyzwanie dla polskich instytucji kultury, sportu i turystyki. O otwartym świecie dla niewidomych i wyrównywaniu życiowych szans rozmawiają dziś (8.07) eksperci w Lublinie.
– Architektoniczne rozwiązania są już wdrażane od wielu lat. Do niedawna skupiały się one na osobach, które mają trudności z poruszaniem się np. jeżdżą na wózku, a nie na osobach, które mają problem z innymi zmysłami. Czas to zmienić – uważa Malwina Wysocka-Dziuba, prezes Fundacji Szansa dla Niewidomych. – Mówimy tutaj o różnych rozwiązaniach dotykowych jeżeli chodzi o niepełnosprawność wzroku. Czyli o tym, żeby były dostępne zapisy brajlowskie w obiektach, podpisy pod eksponatami, które drzwi prowadzą do jakiego pomieszczenia. Tutaj bardzo dużą rolę pełni również audiodeskrypcja, czyli takie dźwiękowe komunikaty, jak również różne rozwiązania wykorzystujące m.in. druk 3D czy też technologie przestrzenne, pokazujące to, co obiekty kultury, sportu, turystyki mają do zaoferowania. – informuje Malwina Wysocka-Dziuba.
CZYTAJ: Rozmowy o dostępności kultury, sportu i turystyki dla osób niewidomych na UMCS
Konferencja REHA FOR THE BLIND IN POLAND 2022 odbywa się w Instytucie Informatyki UMCS w Lublinie. Panelowi dyskusyjnemu towarzyszy gra miejska i piknik integracyjny w Parku Ludowym.
RyK / opr. WeT
Fot. archiwum