Uzdrowiskom na terenie dawnych kresów poświęcona jest pierwsza wystawa czasowa nowego Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie.
CZYTAJ: „Na Kresy po zdrowie”. Wystawa poświęcona uzdrowiskom dawnej Rzeczypospolitej
U źródeł leczniczych wód na Kresach leczyli się m.in. król Władysław IV czy Jan III Sobieski, w XIX wieku powstawały uzdrowiska prywatne, a do ich popularności przyczynił się rozwój kolei.
– Historia uzdrowisk to okazja do pokazania obyczajowości i kultury kresów dawnej Rzeczypospolitej – mówi wicedyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie, dr Marcin Gapski. – Najważniejszymi uzdrowiskami były początkowo Szkło i Lubień, a w XIX wieku przede wszystkim Niemirów oraz słynne Truskawiec, który był jednym z najważniejszych uzdrowisk II Rzeczypospolitej. Tam mogliśmy spotkać całą plejadę najważniejszych postaci polityki, sportu, ówczesnego show-biznesu. Tam wypadało być. Żeby przyjechać do Truskawca, trzeba było być odpowiednio wyekwipowanym w garnitur, buciki, paski, spinki do mankietów. Panie obowiązkowo suknie wieczorowe, letnie, kapelusze, rękawiczki. Prawdziwa rewia mody i to też staramy się pokazać na naszej wystawie.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Ekspozycji towarzyszyć będzie potańcówka na Placu Litewskim i pokaz mody lat 20. i 30. XX wieku. Początek potańcówki o godz. 20.00.
Wystawę można oglądać do 31 października.
RCh / opr. AKos
Fot. RL