Co prawda lokaty bankowe nie zachwycają w ostatnim czasie wysokim oprocentowaniem, jednak nadal mają swoich zwolenników. Dzieje się tak z kilku powodów. To przede wszystkim bardzo bezpieczny sposób oszczędzania pieniędzy: po prostu wpłacasz określoną kwotę, a po wskazanym czasie bank wypłaci ci środki z należnymi odsetkami. Nie musisz obawiać się strat i zawirowań, jakie dotyczą, chociażby inwestycji giełdowych. Mimo że wszystkie lokaty bankowe działają na podobnej zasadzie, można dopatrzyć się między nimi różnic. Jak znaleźć najkorzystniejszą opcję?
1. Lokata bankowa – jak to działa?
2. Na co zwrócić uwagę, wybierając lokatę?
3. Najlepsza lokata, czyli jaka?
4. Lokata na nowe środki
5. Lokata a konto oszczędnościowe
Gdzie znaleźć najkorzystniejsze lokaty bankowe 2022? Warto korzystać z rankingu lokat bankowych – to przydatne narzędzie, odświeżane co jakiś czas, dzięki czemu zestawienie zawsze uwzględnia najlepsze lokaty bankowe na dany moment.
Lokata bankowa – jak to działa?
Zasada jest prosta: przez lokatę bankową rozumiemy umowę, na mocy której klient powierza bankowi środki na określony czas w zamian za później naliczone, proporcjonalnie do ich wysokości, odsetki. Produkt działa zatem podobnie jak konta oszczędnościowe, z tą różnicą, że w jego przypadku nie masz swobodnego dostępu do zgromadzonych pieniędzy. Najczęściej bowiem banki oferują lokaty terminowe, trwające od kilku tygodni do nawet kilku lat.
Na co zwrócić uwagę, wybierając lokatę?
Każda lokata ma kilka parametrów, które decydują o ostatecznym zysku klienta. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
- Zakres kwotowy lokat
Podstawowa reguła jest prosta: im więcej pieniędzy wpłacisz na lokatę, tym większe odsetki zostaną naliczone. Nie zawsze jednak wygląda to dokładnie w ten sposób. Zdarza się, że banki oprocentowanie lokat bankowych uzależniają od wysokości kapitału – czasami środki powyżej określonego progu dotyczy niższa stawka. Instytucje finansowe ustalają także dolny próg, od którego można lokatę założyć.
- Oprocentowanie lokat
Drugi główny czynnik wpływający na zysk z lokaty i decydujący o pozycji w rankingu lokat. Zawsze podawane jest w skali roku. Dodatkowo możesz wybierać spośród lokat ze stałym oprocentowaniem lub zdecydować się na oprocentowanie zmienne, na przykład wyższe z miesiąca na miesiąc.
- Okres trwania lokaty
Lokaty można podzielić na krótko- i długoterminowe. Możliwości jest naprawdę sporo, dlatego z łatwością znajdziesz ofertę dla siebie, niezależnie, czy chcesz ulokować środki na kilka tygodni, czy na kilka miesięcy.
- Kapitalizacja odsetek
To moment, w którym zarobione odsetki są dopisywane do kapitału. Im częściej to się dzieje, tym więcej zyskasz, gdyż kapitał będzie się powiększał z czasem, mimo że nie będziesz do niego dopłacać.
- Zasady odnawiania lokaty
Zdarza się, że lokata automatycznie odnawia się, ale na gorszych warunkach. W takich sytuacjach znacznie korzystniejszy może być proces ponownego założenia lokaty.
- Zasady zerwania depozytu
W przypadku niektórych lokat nic nie stoi na przeszkodzie, by wypłacić środki z zarobionymi do danego momentu odsetkami, jednak w większości przypadków odzyskasz wyłącznie kapitał.
Najlepsza lokata, czyli jaka?
Jak na podstawie powyższych parametrów wybrać najlepszą lokatę? Oczywisty jest fakt, że kluczowe znaczenie ma oprocentowanie – tę cechę odzwierciedla także ranking lokat bankowych. W dzisiejszej sytuacji rynkowej trudno jednak liczyć na zaskakujące liczby. Mimo że stopy procentowe rosną, oferta lokat bankowych nada jest utrzymywana na stosunkowo niskim poziomie. Tym bardziej warto więc śledzić zestawienia i rankingi.
Ważnym czynnikiem jest także polityka promocyjna konkretnego banku. Instytucje finansowe często starają się przyciągać klientów, proponując, chociażby podwyższone oprocentowanie na nowe środki czy bonusy dla klientów, którzy niedawno założyli konto. Warto śledzić takie okazje, gdyż często opłaca się założyć lokatę w czasie obowiązywania benefitów.
Lokata na nowe środki
Oferta na nowe środki i dla nowych klientów ma zachęcić kolejne osoby do powierzenia pieniędzy konkretnej instytucji finansowej. Często jednak chodzi o coś więcej: wpłacając depozyt otrzymasz propozycję założenia konta osobistego czy karty kredytowej. Zanim więc zdecydujesz się na propozycję, sprawdź dokładnie, jakie wymogi wiążą się z realizacją promocji i przeczytasz regulamin.
Najczęściej podwyższone oprocentowanie przy nowych środkach oznacza, że bonus dotyczyć będzie pieniędzy niepochodzących z konta bankowego lub innej lokaty klienta. Wystarczy zatem przelać pieniądze na rachunek, a następnie ulokować je jako depozyt. Najczęściej banki wyznaczają dzień, do którego wysokość środków na lokacie się odnosi, uznając za nowe środki wszelkie nadwyżki.
Lokata a konto oszczędnościowe
Jak wspomnieliśmy już wyżej, lokaty działają podobnie do kont oszczędnościowych, z tą różnicą, że nie można z nich swobodnie wypłacać pieniędzy ani dopłacać w dowolnym momencie. To, która opcja będzie lepsza, jest uzależnione od twojej sytuacji i oczekiwań.
Artykuł sponsorowany