Badanie: większość Polaków uważa, że należy kontynuować walkę z Rosjanami

pm pks 030322 017 2022 08 03 152505

Większość Polaków (60%) uważa, że walkę z Rosjanami w Ukrainie należy kontynuować i nie iść wobec nich na żadne ustępstwa – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez CBOS.

Opublikowane w środę (03.08) badanie CBOS dotyczy stosunku Polaków wobec wojny na Ukrainie i ukraińskich uchodźców.

CZYTAJ: Ponad 130 organizacji pozarządowych z grantami na pomoc uchodźcom z Ukrainy

Z przesłanego opracowania wynika, że trzech na czterech ankietowanych (75%) ma obecnie poczucie, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski. Stanowi to łagodny, dwupunktowy spadek w stosunku do poprzedniego pomiaru. Przypomniano, że odsetek ten był najwyższy bezpośrednio po wybuchu konfliktu (85% w marcu), od tamtej pory pozostawał jednak niezmiennie wysoki i nigdy nie spadł poniżej progu 70%.

Z badania CBOS wynika, że wśród Polaków dominuje obecnie przekonanie, że wojna na Ukrainie nie rozprzestrzeni się na inne kraje (40%.).

– Ogólnie rzecz biorąc, opinie Polaków na ten temat ulegają dość silnym wahaniom i trudno się tu dopatrzyć zarysów jakiejś stałej tendencji – podkreślono.

W opracowaniu zauważono, że większość Polaków (60%) uważa, że walkę z Rosjanami należy kontynuować i nie iść wobec nich na żadne ustępstwa. Niespełna co czwarty badany (23%) sądzi, że ważniejszy jest pokój, nawet za cenę ustępstw terytorialnych ze strony Ukrainy.

CBOS zapytał też o to, czy Polacy popierają przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej. Okazała się, że zdecydowana większość tak – 88%. Stanowi wynik bliski temu z marcowego pomiaru, kiedy to po raz ostatni stawiano to pytanie. Wówczas odsetek ten wynosił 90%.

Zdecydowana większość badanych (84%) popiera przyjmowanie ukraińskich uchodźców przez Polskę. Jak zauważono w opracowaniu, wynik ten stanowi łagodne przełamanie tendencji spadkowej, jaką obserwowano od kwietnia. Wskazano, że bezpośrednio po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę odsetek ten sięgnął rekordowych 94%.

Autorzy raportu piszą, że nieco ponad połowa Polaków (53%) deklaruje, że pomaga ukraińskim uchodźcom osobiście albo robi to ktoś z ich gospodarstwa domowego. Odsetek ten od maja wyraźnie się ustabilizował i już trzeci miesiąc utrzymuje się na poziomie około 50% – zaznaczono.

– Wraz z przedłużającą się obecnością ukraińskich uchodźców w naszym kraju, w polskiej debacie publicznej coraz częściej pojawia się wątek długofalowych konsekwencji ekonomicznych tego stanu rzeczy. W naszym lipcowym badaniu zapytaliśmy Polaków o ich opinie na ten temat i okazało się, że są one podzielone – czytamy w opracowaniu CBOS.

Podano, że przeważają głosy, że przyjmowanie przez Polskę uchodźców z Ukrainy nie będzie dla niej w dłuższej perspektywie korzystne gospodarczo (46%), ale przeciwnego zdania jest 38% badanych. CBOS zwraca uwagę, że większość odpowiedzi to głosy niezdecydowane.

CZYTAJ: Lubelskie: miliony na pomoc uchodźcom z Ukrainy

CBOS zapytał też m.in. o zakres pomocy, jakiej polskie państwo powinno udzielać uchodźcom z Ukrainy. Zdecydowana większość badanych uważa, że uchodźcy powinni uzyskać wsparcie w utrzymaniu się przez pierwsze miesiące wojny (87%) oraz w znalezieniu pracy w Polsce (85%).

Większość Polaków (56%) uważa też, że państwo nie powinno wspierać ukraińskich uchodźców w utrzymaniu się przez cały okres trwania wojny. Jednak 31% respondentów jest przeciwnego zdania.

Badanie zrealizowano od 27 czerwca do 7 lipca 2022 r. na próbie liczącej 1084 osoby (w tym: 62,1% metodą CAPI, 23,4% – CATI i 14,5% – CAWI).

RL/PAP/opr. KB

Fot. Piotr Michalski / archiwum

Exit mobile version