Postać i twórczość rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego związanego z Kazimierzem Dolnym próbują przybliżyć twórcy projektu „Zainspirowani Szukalskim”. Jest to jeden z elementów trwającego Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”.
36 artystów z całej Polski w różnych częściach nadwiślańskiego miasteczka prezentuje między innymi rzeźby, obrazy i instalacje zainspirowane twórczością Szukalskiego. Jest to pomysł artystki Marty Mulawy, która po obejrzeniu filmu „Walka” opowiadającego o rzeźbiarzu, postanowiła promować tę mało znaną w Polsce postać.
CZYTAJ: Przybliżą sylwetkę zapomnianego artysty. „Zainspirowani Szukalskim” w Kazimierzu Dolnym
– Słuchaliśmy także wywiadu z reżyserem tego filmu Ireneuszem Dobrowolskim i to nas skłoniło do działania – mówi koordynator projektu „Zainspirowani Szukalskim” Łukasz Kilarski. – I w tym wywiadzie Ireneusz Dobrowolski powiedział, że najbardziej by mu na tym zależało, żeby ludzie się inspirowali Szukalskim i wtedy przywrócimy jego imię do łask. To był taki pierwszy impuls. Potem przyjechaliśmy z Martą do Puław i mama Marty powiedziała, że jakiś artysta był i zostawił wizytówkę. Wyszukaliśmy go i okazało się, że ten człowiek, artysta przedstawiał ruiny willi Szukalskiego w Mięćmierzu. A w filmie jest tylko, że to jest willa pod Warszawą. Nam się włosy zjeżył na rękach, że to jest tutaj. Wsiedliśmy do samochodu, pojechaliśmy. Zobaczyliśmy tę willę. W ogóle nie była opisana, wiec Marta postanowiła, że sami zrobimy tablicę informacyjną i tak się to wszystko zaczęło zapętlać.
– Prywatnie wraz z Martą i grupą zaprzyjaźnionych artystów działamy od 2-3 lat – mówi Kasia Korus, prezes fundacji Helisa. – My się wszyscy zdziwiliśmy. Każdy z nas jest po szkole artystycznej i nikt z nas nie zna Szukalskiego. A on ma taką wyobraźnię, on tak świetnie tworzy. I generalnie zainspirowaliśmy się Szukalskim.
CZYTAJ: „Zainspirowani Szukalskim”. Festiwal „Dwa Brzegi” oddaje hołd zapomnianemu rzeźbiarzowi
– Można się zainspirować nie tylko twórczością, ale też samą postacią – mówi Marta Mulawa, pomysłodawca projektu „Zainspirowani Szukalskim”. – Ta charyzma, energia, ekspresja wynikająca z samego jego życia. A ono było bardzo bogate. Zachęcam, jeśli ktoś nie oglądał jeszcze filmu „Walka. Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego” to polecam ten film.
– Wszystkie nasza działania są bardzo ważne, bo one są bardzo różnorodne i to jest plus tej całej naszej grupy. Bo dla odbiorcy stanowimy bardzo fajny zespół, który przedstawia mix różnych rodzajów sztuk. To jest taka pigułka, w której są i obrazy, i rzeźby i instalacje. Jest taniec, moda, mapping, nowe media – dodaje Kasia Korus.
CZYTAJ: Forma ograniczona, ale program bogaty. Startuje 16. Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”
– Chcemy przypomnieć tę postać, bo wydaje nam się bardzo ważna, interesująca i związana z Kazimierzem Dolnym – mówi Marcin Radomski, rzecznik prasowy BNP Paribas Dwa Brzegi. – Z tego powodu jest to wydarzenie towarzyszące, współorganizowane przez festiwal. Będzie można poznać lepiej jego osobę, dowiedzieć się czegoś nowego. Bo wydaje mi się, że jest to twórca, o którym wielu słyszało, ale może nie do końca wie, co, gdzie i jak tworzył, a festiwal jest po to, żeby poszerzać horyzonty. Dlatego najlepiej odwiedzić BNP Paribas Dwa Brzegi i też dowiedzieć się przy okazji o Szukalskim.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Otwarcie 16. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”
– Myśmy już chcieli to zacząć w tamtym roku, ale w tamtym roku mieliśmy inne projekty na biegu. W tym roku, w styczniu Marta przyszła i pyta, co robimy razem? Robimy, pewnie, że robimy razem. Mogę stwierdzić już, że mamy taką zdolność tworzenia projektów, które mogą odbywać się w cyklach. Projekt o Szukalskim zakładamy na 2 lata. Kazimierz nad Wisłą w ogóle i Dwa Brzegi przywitały nas tak pięknie. Wszyscy są tutaj tak mili i przyjacielscy, że myślę, że na pewno będziemy w przyszłym roku.
CZYTAJ: Stanisław Szukalski – geniusz odzyskany
A prace artystów zainspirowanych twórczością Stanisława Szukalskiego można znaleźć między innymi w Muzeum Nadwiślańskim i w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki. Tam również prezentowane są filmy dotyczące rzeźbiarza, który zmarł w 1987 roku.
ŁuG / opr. AKos
Fot. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji, Public domain, via Wikimedia Commons