Ku pamięci ofiar zbrodni niemieckich i sowieckich. Niezwykła wystawa lubelskiego IPN [ZDJĘCIA]

ipn 230822 012 2022 08 23 111444 750x375 2022 08 23 134323

W Europejskim Dniu Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu przed budynkiem Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Staszica w Lublinie stanęła wystawa „Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939-1945”.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Otwarcie wystawy IPN „Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939-1945”

– Kraje, które zostały zajęte po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow, nie tylko były okupowane, ale w dużej mierze ich narody były eksterminowane – mówi dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, dr Robert Derewenda. – Dotyczy to przede wszystkim Żydów, Polaków, Słowian. Dotyczy to również Lubelszczyzny. Już w pierwszych dniach wojny w 1939 roku, zanim jeszcze dotarła okupacja niemiecka, to przecież już rozpoczęły się tutaj naloty. Nie mamy całej dawnej dzielnicy żydowskiej. To getto zostało zlikwidowane przez Niemców, ludność została wymordowana, getto wokół zamku zostało właściwie zrównane z ziemią. Zamek Lubelski stał się katownią, w której ginęli Polacy. Sam Majdanek, który wcześniej mógł się kojarzyć tylko i wyłącznie z dzielnicą, stał się miejscem zagłady.

CZYTAJ: 23 sierpnia obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

CZYTAJ: „Wszystko wskazuje na to, że Hitler nie był w stanie samodzielnie pokonać Polski”. 83 lata temu podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow

83 lata temu w Moskwie przedstawiciele dwóch totalitarnych mocarstw – minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRR i premier Wiaczesław Mołotow – podpisali w obecności Stalina pakt o nieagresji. Wraz z nim tajny protokół zawierający rozgraniczenie stref interesów w Europie Środkowej i Wschodniej.

RyK / opr. WM

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version