Ponad 40 tysięcy zabytków i ponad 100 obiektów odkryto podczas badań archeologicznych na terenie Zespołu Poseminaryjnego w Janowie Podlaskim. Prace prowadzone przez archeologa Mieczysława Bienię, związane są z budową hali sportowej przy Zespole Szkół im. Adama Naruszewicza.
Ratownicze badania archeologiczne pozwoliły na wydzielenie ponad 100 obiektów, głównie o charakterze osadniczym z XVI-XVII wieku. To między innymi jamy gospodarcze, obiekty typu piwnicznego, z materiałem ceramicznym i zwierzęcym. Liczbę zabytków masowych prowadzący badania archeolog ocenia na ponad 40 tysięcy.
Odnalezione zabytki po opracowaniu i konserwacji zostaną przekazane do Muzeum Południowego Podlasia. Obiekty planuje też pokazać Zespół Szkół w Janowie na wystawie czasowej.
– Zabytki są rewelacyjne. Mamy niewątpliwie materiał ceramiczny, który musi pochodzić z tutejszych warsztatów garncarskich. Największe odkrycie to pozłacana srebrna patera z drugiej połowy XVI wieku, z wizerunkiem Maksymiliana II, który starał się o to, żeby zostać królem Polski wtedy, kiedy królem został Stefan Batory – czytamy w mediach społecznościowych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Janów Podlaski od XV do XVII wieku był największym ośrodkiem miejskim na Podlasiu.
TSpi / opr. KB
Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków