Ponad sto ilustracji utworów Jana Brzechwy można zobaczyć w Książnicy Zamojskiej. – Wystawa pokazuje, jak mistrzowie polskiej ilustracji podchodzili do wierszy Brzechwy – mówi kuratorka wystawy Anna Skrzypek-Duda.
– Mamy tutaj przykłady zarówno najstarszych ilustracji, poczynając od lat 30. i rysunków Franciszki Themerson, przez mistrzów polskiej ilustracji: Wojciecha Zamecznika, Stanisława Zamecznika, Józefa Wilkonia, Jana Marcina Szancera, aż do czasów współczesnych i interpretacji plastycznych: Grażki Lange, Lecha Majewskiego, Pawła Mildnera, Marianny Sztymy – wylicza Anna Skrzypek-Duda.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Brzechwa zobrazowany – wernisaż wystawy i oprowadzanie kuratorskie w Książnicy Zamojskiej
– Nasze pokolenie przyzwyczajone jest do Szancera, ale równie dobre są rysunki Butenki – mówi jeden z czytelników biblioteki. – Jest super. To dla mnie wspomnienie dzieciństwa, a dla dzieci zobrazowanie opowiastek Brzechwy. To łączenie pokoleń. Korzystają starsze osoby, korzystają też młodzi.
Organizatorem wystawy jest Fundacja „Kreatywna Przestrzeń”. Wystawie towarzyszą warsztaty ilustratorskie dla dzieci., które rozpoczną się w poniedziałek (19.09) o godzinie 10.00 w Książnicy Zamojskiej.
Wystawę „Brzechwa zobrazowany” można zobaczyć do 29 września, potem plansze wyruszą w podróż do Tarnogrodu, a stamtąd do Kraśnika.
AP / opr. ToMa
Fot. Piotr Piela