Od ratownictwa po ochronę środowiska. Bogdanka i lubelskie uczelnie zacieśniają współpracę

20220913 093417 2022 09 13 185326

Lubelski Węgiel Bogdanka zacieśnia współpracę ze Związkiem Uczelni Lubelskich. Rektorzy Uniwersytetów: Przyrodniczego, Medycznego, Marii Curie-Skłodowskiej i Politechniki Lubelskiej oraz przedstawiciele Bogdanki podpisali w tej sprawie list intencyjny.

– Współpraca Bogdanki i Związku Uczelni Lubelskich dotyczy wielu aspektów – mówi prezes Zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka, Artur Wasil. – Chcemy pomóc uczelniom „sprofilować” swoich studentów w naszym kierunku jako jednego z największych pracodawców na Lubelszczyźnie. Chcemy pomóc w odbywaniu staży, w pisaniu prac dyplomowych. Jest szereg inicjatyw, które możemy wspólnie wykonać. Choć trudno przypuszczać, żebyśmy pozyskiwali absolwentów Uniwersytetu Medycznego. I tu jest ta druga płaszczyzna, na której współpracujemy, czyli uczelnie odpowiadają na nasze potrzeby.

CZYTAJ:  Bogdanka rozwija współpracę z lubelskimi uczelniami

– W przypadku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie chodzi m.in. o szkolenia z ratownictwa górniczego – tłumaczy rektor uczelni, prof. Wojciech Załuska. – Jako przedstawiciele medycyny edukacyjnej i służby zdrowia rzeczywiście stworzyliśmy niezwykle ciekawy model pierwszej pomocy i pewnych elementów ratownictwa górniczego w naszym Centrum Symulacji Medycznej.

– Z UMCS-em prowadzimy prace dotyczące fotoniki – dodaje prezes Bogdanki, Artur Wasil. – Rozpoczęliśmy projekt, który  jest współfinansowany przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości. Pozyskaliśmy pieniądze unijne, żeby stworzyć nowe rozwiązania dla górnictwa. Jest to rzeczą o tyle ciekawą, że górnictwo jest wyłączone sektorowo z finansowania z pieniędzy unijnych. Ale to rozwiązanie jesteśmy w stanie zrobić.

– Liczymy na rozwój tego współdziałania – przyznaje rektor UMCS, prof. Radosław Dobrowolski. – My, mówię tutaj za wszystkich rektorów, dostrzegamy niezwykle ważną i perspektywiczną współpracę. Od wielu lat wymieniamy się informacjami na temat potrzeb biznesu górniczego, a z drugiej strony oferujemy rozwiązania, które mogą być przez nas realizowane na potrzeby Bogdanki.

CZYTAJ: Wspierają młodych zdolnych. Bogdanka przyznała stypendia [ZDJĘCIA]

– Powołaliśmy też Radę Naukową, w skład której weszli reprezentanci Uniwersytetu Przyrodniczego – dodaje prezes Wasil. – Mają oni nam pomóc w zakresie naszego działania na rzecz ochrony środowiska. To też pokazuje, że  widzimy potrzebę dbania o nasze środowisko. Nie ukrywamy tego, że mamy wpływ na otoczenie i na to jak środowisko u nas wygląda, ale też chcemy przeciwdziałać negatywnym tego skutkom.

– Nasi naukowcy od wielu lat zajmują się problemami rekultywacji pokopalnianej – tłumaczy rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. Krzysztof Kowalczyk. – Dotyczyło to głównie kopalń siarki, ale nie tylko. Myślę, że powołanie Rady Naukowej przyczyni się do wzmacniania jeszcze bardziej tendencji związanych z ochroną środowiska. Tu nie chodzi o to, że kopalnia w Bogdance nie zwraca na to uwagi. Zwraca, ale pojawiały się głosy na temat intensywnego oddziaływania człowieka, już nie tylko w kopalniach, ale w ogóle człowieka na środowisko. To prawda, ale pamiętajmy, że my też żyjemy w środowisku. Z jego zasobów powinniśmy korzystać, ale i dbać o to środowisko. Wierzę, że nasi naukowcy do tego również będą się przyczyniać.

– Z Politechniką Lubelską współpracujemy w ramach klastra energetycznego, ale wspólnych działań będzie więcej – mówi prezes Bogdanki. – Tutaj upatrujemy największy potencjał w zakresie pozyskiwania kadr z racji specjalności technicznych, które kształci Politechnika Lubelska. Niemniej jednak tutaj też na poziomie biznesu, wsparcia biznesu przez naukę już pewne czynności wykonywaliśmy. Chociażby zlecaliśmy do audytu części zamienne, ich jakość.

– Jako uczelnia techniczna zawsze byliśmy blisko przemysłu – stwierdza prorektor Politechniki Lubelskiej, doktor habilitowany inżynier Dariusz Czerwiński. – Stąd też pomysł, jeżeli chodzi o klaster energetyczny, abyśmy wspierali potrzeby, które zgłasza nam Bogdanka i ich rozwiązywanie. Oczywiście wykorzystując wykwalifikowaną kadrę wysokiej jakości naukowców, która w Politechnice Lubelskiej pracuje. Co do kształcenia, myśmy kiedyś kierunek górnictwo już uruchamiali. Wtedy nie było akurat zapotrzebowania. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, że jeżeli takie potrzeby rynku będą, do tego kierunku możemy wrócić. Na dzień dzisiejszy kształcimy w obszarze mechatroniki. A to jest ten potencjalny absolwent, którym Bogdanka jest zainteresowana.

List intencyjny w sprawie pogłębienia współpracy między Związkiem Uczelni Lubelskich a Bogdanką został podpisany dziś (13.09) w siedzibie spółki.

Związek Uczelni Lubelskich powstał w 2017 roku. W jego skład wchodzą cztery największe uczelnie stolicy województwa. Natomiast Lubelski Węgiel Bogdanka to jeden z największych pracodawców w naszym regionie.

MaK / opr. AKos

Fot. MaK

Exit mobile version