„To ostateczne zrzucenie gospodarczej zależności od Rosjan”. Historia przekopu Mierzei Wiślanej na wystawie [ZDJĘCIA]

dsc05666 2022 09 17 181531

20 plansz ukazujących historię przekopu Mierzei Wiślanej można oglądać od soboty 17 września na Skwerze Ojców Niepodległości przy Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Lubelskim.

– Wszystko zaczęło się od Stefana Batorego, który postanowił wzmocnić port w Elblągu i planował przekopać Mierzeję Wiślaną. Plany te nie powiodły się. Podobnie jak i te z okresu międzywojennego, bowiem wszelkie działania zmierzające do tego celu przerwała wojna – zaznacza historyk, poseł na Sejm RP, Tomasz Zieliński. – W roku 2006 prezydent Lech Kaczyński, zawsze traktując Rosję jako potencjalnego agresora, podniósł sprawę przekopu Mierzei Wiślanej. Niestety zmiana rządu uniemożliwiła realizację tych planów do 2015 roku. W tamtym roku powstały plany przekopu. W 2019 roku rozpoczęła się inwestycja. Dzień 17 września 2022 roku to symboliczna data. Uroczyste otwarcie przekopu jest dla mnie datą ostatecznego zrzucenia tej minimalnej gospodarczej zależności od Rosjan.

CZYTAJ: Prezydent: otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to wielkie zwycięstwo Polski

Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. Wydruku plansz podjęło się Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim.

AP / opr. ToMa

Fot. Piotr Piela

Exit mobile version