Około tysiąca żurawi zleciało się już do Poleskiego Parku Narodowego, gdzie przygotowują się do jesiennych odlotów do ciepłych krajów. W szczytowym momencie może być ich tutaj około dwóch tysięcy. W najbliższy weekend w Urszulinie odbędzie się „Pożegnanie żurawi”.
Już od co najmniej dwóch tygodni w Poleskim Parku Narodowym zaczynają się masowo gromadzić żurawie. Miejscem zbiórki są okolice Bagna Bubnów. Ptaki najlepiej widać ze stanowiska obserwacyjnego przy ścieżce dydaktycznej „Czahary” w Zastawiu. Zleciało już tu około tysiąca żurawi, w szczytowym momencie może być ich tysiąc więcej.
„Aby je zobaczyć, trzeba przyjść przed wschodem słońca, bo o poranku żurawie rozlatują się w różne kierunki na kolejne żerowania. Wracają tu z powrotem wieczorem na odpoczynek” – powiedział podleśniczy Sławomir Wróbel z PPN. Dlatego „Pożegnanie żurawi” rozpocznie się w sobotę o tej porze – dodał.
POSŁUCHAJ: Dominik Gil „Po ludzku żurawie”
Żuraw jest najwyższym ptakiem w Polsce, może osiągnąć ok. 1,2 m. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi do 2,4 m. Waży od 4 do 6 kg. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 4-5 lat. „Żurawie łączą się w pary na całe życie. Wstępne zaloty zaczynają się w 2-3 roku życia. Na wiosnę obserwujemy przepiękny spektakl, kiedy samce prężą się, tańczą i popisują przed partnerkami, aby ich wybrały” – powiedział Sławomir Wróbel. Wyjaśnił, że charakterystyczny klangor żurawi powstaje dzięki zapętlonej tchawicy, działającej, jak pudło rezonansowe. Słychać go już z kilku kilometrów.
Żuraw jest symbolem Poleskiego Parku Narodowego. „W heraldyce był przedstawiany jako ptak czujności, który stojąc na jednej nodze pilnuje, aby inni mogli spać spokojnie. Podobno w podniesionej nodze trzymał kamień, który uderzał w ziemię na wypadek, gdyby opuścił nogę i zasnął” – opowiedział podleśniczy.
W najbliższy weekend w Poleskim Parku Narodowym odbędzie się uroczyste „Pożegnanie żurawi”. Razem z przewodnikiem będzie można wybrać się w sobotę o świcie i o zmierzchu na liczenie żurawi. W programie również spacery ścieżkami dydaktycznymi, czy wykłady poświęcone żurawiom. Z kolei w niedzielę zaplanowano w Urszulinie piknik ekologiczny, koncerty, warsztaty, wystawy.
RL / PAP / opr. WM
Fot. archiwum