Przy ulicy Zielonej w Krasnymstawie powstaje skwer pamięci. Obok istniejącego muralu pojawią się tam wyrzeźbione popiersia Ojców Niepodległości: Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego, a także rotmistrza Witolda Pileckiego. Będą też osoby związane z miastem: mjr Stanisław Sokołowski i bł. ks. Zygmunt Pisarski.
– Pomysł jest kontynuacją tego, co zaczęliśmy w 2018 roku, kiedy powstał mural przedstawiający historię oręża polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi członek zarządu Stowarzyszenia Odra-Niemen Bartłomiej Witkowski. – W tym roku wpadliśmy na pomysł, żeby zagospodarować całe to miejsce, czyli plac znajdujący się przed muralem, który właśnie widzimy. Postanowiliśmy, że na tym placu zrobimy rzeźbę popiersia osób zasłużonych dla naszej ojczyzny. Znaleźliśmy dofinansowanie z Orlenu i zapadła decyzja, abyśmy dołączyli do tego władze samorządowe, władze państwowe, a także władze kościelne. Dzięki temu zamknęliśmy projekt w odwiecznym motcie polskiego żołnierza „Bóg – Honor – Ojczyzna”.
– Postanowiliśmy wziąć w tym udział – opowiada Robert Kościuk, burmistrz Krasnegostawu. – Ufundowaliśmy popiersie Piłsudskiego. Z punktu widzenia losów Polski na pewno jest to bardzo ważna inicjatywa. Uważamy, że takie inicjatywy powinny też się pojawiać w innych miejscowościach. Tu chodzi o naszą pamięć i tożsamość, dlatego nie mieliśmy najmniejszych wątpliwości, jako samorząd miasta, aby w tym wszystkim uczestniczyć.
– W tym momencie wykonujemy kolejny etap prac – tłumaczy Szymon Kuter ze Stowarzyszenia „Narodowy Krasnystaw”. – Rozkładamy maty, na których będzie wysypany kamyczek. Mamy już wylane postumenty pod popiersia. Podzieliliśmy sobie ten skwerek na prawą i lewą stronę. Z lewej strony będą stały popiersia Ojców Niepodległości, czyli Dmowski, Piłsudski, Paderewski. Tutaj z kolei ludzie bardziej związani z Krasnymstawem.
– Ksiądz Pisarski to jest błogosławiony patron naszego miasta – mówi burmistrz Kościuk. – Oprócz tego jedna z postaci też dotyczy Krasnegostawu i mieszkańców miasta. Jest to Sokołowski, który podczas drugiej wojny światowej miał bardzo duży wpływ na obronę Krasnegostawu, na działania wojenne, które miały miejsce na naszym terenie.
– Jesteśmy zobowiązani, aby pamiętać o osobach, które zasłużyły się dla naszej ojczyzny – uważa Bartłomiej Witkowski. – W Krasnymstawie do tej pory nie było takiego miejsca, poza jednym pomnikiem w parku, to postanowiliśmy, że to będzie świetne miejsce, gdzie będzie można robić wszelkiego rodzaju inicjatywy patriotyczne. Będzie to też miejsce spotkań dla Polaków, miejsce zadumy. Oprócz tego, że będą postumenty, pod każdym postumentem będzie cytat chwytający za serce.
– Na razie nas ograniczają bardziej środki finansowe niż pomysły – deklaruje Szymon Kuter. – Chcemy ogrodzić to płotkiem. Tutaj przed nami będzie stał maszt. Na samym środku planujemy usypać z kamyczka „Polskę Walczącą”. Uczęszcza tu mnóstwo ludzi. Przychodzą, pytają, co będzie w tym miejscu. Większość osób jest zadowolonych, że taka inicjatywa właśnie powstała w Krasnymstawie.
– Mieszkam tu w okolicy. Jestem sąsiadem. Widzę przez okno tę wspaniałą akcję chłopaków. Będzie tutaj ładnie, bo tak tylko leżą liście, jest trawa, aczkolwiek zadbana. Będzie jeszcze ładniej, będą pewnie jakieś uroczystości, które będę mógł widzieć, nawet z okna domu. Bardzo miłe – mówi jeden z mieszkańców.
– Przewspaniały pomysł – zachwyca się starsza pani. – Patrzę, że jest mural, więc jakieś miejsce pamięci. Miejsce też fajne, koło dawnego Domu Partii, naprzeciwko KDK.
– Gdy ja chodziłem do szkoły to nas nie uczono o tym, co teraz właśnie oni będą prezentować. Trzeba wspierać takie postawy, bo są one jednak rzadkością. Mało jest teraz takich ludzi, którzy dbają o kultywowanie patriotyzmu. Teraz młodzież raczej zajmuje się telefonami, komputerami, Internetem, niż naszą historią – mówią mieszkańcy Krasnegostawu.
Autorem rzeźb jest Marek Romanowski z Chodla. W kosztach partycypowali, oprócz burmistrza miasta, także m.in. starosta krasnostawski, posłanka Teresa Hałas oraz trzy parafie z Krasnegostawu. Otwarcie skweru pamięci zaplanowano na 11 listopada o godz. 11.11.
AP / opr. PrzeG
Fot. AP