Pięć gmin z powiatu bialskiego zadeklarowało, że będzie pośredniczyć w sprzedaży tańszego węgla dla swoich mieszkańców w ramach rządowego programu. Węgiel, który gminy będą sprzedawać i redystrybuować, pochodzi od Spółki PGE Paliwa.
– PGE ściągnęło już około 4 milionów ton węgla, który jest redystrybuowany – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Stefaniuk. – Węgiel ten jest w cenie 2100 zł plus VAT. Trwa obecnie praca nad ustawą, która będzie regulowała też zwrot kosztów transportu tego węgla dla samorządów, redystrybucji tego węgla. Intencją Prawa i Sprawiedliwości jest to, aby mieszkańcy naszego kraju mogli ten węgiel kupić po bardziej przystępnej cenie, żeby nie przekraczała ona 3 tys. złotych . Chcemy, żeby to było od 2 do 2.5 tys. złotych – przynajmniej taką deklarację złożył pan premier Mateusz Morawiecki. Chciałem tutaj powiedzieć jako były samorządowiec, że absolutnie nie widzimy takiego problemu, żeby samorządy nie mogły się zajmować tego typu działalnością.
Gminy, które przystąpią do programu to: Sławatycze, Sosnówka, Piszczac, Łomazy i Tuczna.
– Obecnie sprawdzamy jakie jest zapotrzebowanie mieszkańców na węgiel – mówi Marcin Babkiewicz, wójt gminy Sosnówka. – Będziemy później mieszkańcom próbowali nawet ten węgiel dostarczyć. Bierzemy pod uwagę to, że w dużej mierze w naszej gminie mieszkają starsze osoby, które mogą mieć problem z przywiezieniem sobie tego węgla, więc wychodzimy tutaj na wprost oczekiwaniom.
5 gmin z powiatu bialskiego, które będą sprzedawać węgiel zdecydowało, że będą to realizować wspólnie. W gminie Tuczna ma zostać utworzony punkt, gdzie węgiel będzie składowany. – Tuczna znajduje się w środku obszaru naszych gmin, więc najłatwiej stamtąd będzie w każdą stronę pojechać. Chcemy zrobić to grupowo, żeby nie było chaosu. Jeżeli będziemy mieli jedno miejsce, jeden punkt na 5 gmin, będzie łatwiej rozdystrybuować ten węgiel do poszczególnych gmin lub do poszczególnych mieszkańców – wyjaśnia Marcin Babkiewicz
CZYTAJ: Wicepremier Sasin: Chcemy, aby cena tony węgla z importu nie przekraczała 2 tys. zł
– Jak najbardziej jestem za – mówi jedna z mieszkanek gminy. – Nie ukrywam, że ludzi z naszej gminy nie stać, żeby kupić węgiel po obecnej cenie. Jak najbardziej skorzystam z tej opcji i sama chętnie zakupie, mało tego – poinformuję swoje podopieczne. To są starsze osoby, które też czekają, bo po prostu zwyczajnie ich nie stać w tej chwili, żeby kupić węgiel po obecnej cenie. Jak się dowiadywałam teraz można kupić węgiel za 3700 zł.
– Po co jeździć nie wiadomo gdzie, nie wiadomo, z jakimimi ceny, a tutaj będzie taniej, będzie na miejscu… Gmina się stara – dodaje kolejny mieszkaniec.
CZYTAJ: Powiat bialski: 5 gmin będzie pośredniczyć w sprzedaży tańszego węgla dla swoich mieszkańców
– Gmina Sławatycze przyjęła ponad 700 wniosków o dodatek węglowy – mówi zastępca wójta gminy Sławatycze, Łukasz Jaszczuk. – Czyli jest to 700 gospodarstw domowych, które ogrzewają domy węglem. Podczas przyjmowania wniosków mieliśmy dużo pytań od mieszkańców, czy ten węgiel będzie? Obecnie możemy już powiedzieć śmiało, że dokonujemy wszelkich starań, by ten węgiel dla mieszkańców zapewnić i te działania są prowadzone szeroko, we współpracy z gminami sąsiednimi.
CZYTAJ: Jacek Sasin: Zwiększamy import węgla do Polski
– Mamy miejsce w gminie Tuczna – prawdopodobnie będzie to miejscowość Dąbrowica – na skład węgla, który będzie przewożony na cały teren naszej gminy i sąsiednie gminy, które zadeklarowały pomoc swoim mieszkańcom – potwierdza zastępca wójta gminy Tuczna, Krzysztof Skrodziuk. – Mamy sprzęt. Mamy koparkę, która będzie ładowała, jest waga, są pojazdy. Mówię oczywiście o swojej gminie, bo myślę, że każda gmina sąsiednia również ma swój transport, który przyjedzie. Będzie załadowane, zważone i rozwożone w miarę potrzeb.
Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że zrobi wszystko, by projekt ustawy węglowej dotyczącej dystrybucji węgla, był gotowy na najbliższe posiedzenie Sejmu, które odbędzie się 20 października. Na konferencji prasowej zaznaczył, iż obiecał to samorządowcom podczas dzisiejszego spotkania z przedstawicielami Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich.
CZYTAJ: Krzysztof Żuk: Nie mamy warunków, żeby prowadzić sprzedaż węgla
Dodajmy, że projekt dystrybucji węgla przez samorządy jest krytykowany przez samorządowców związanych z opozycją. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawili między innymi podczas protestu w Warszawie 7 października.
MaT / opr. GRa
Fot. pixabay.com