Lubelski Węgiel Bogdanka planuje odstąpienie od selektywnego wydobycia węgla – poinformowała w środę (09.11) spółka. Podyktowane jest to istotną zmianą sytuacji na rynku krajowym i międzynarodowym w 2022 roku – wyjaśniono.
CZYTAJ: Rusza dystrybucja węgla na preferencyjnych warunkach. Od dziś można składać wnioski
Lubelski Węgiel Bogdanka poinformował w środę w komunikacie o aktualizacji założeń w zakresie planów produkcyjnych na kolejne lata, ogłoszonych w Strategii rozwoju LW Bogdanka S.A. Obszar Wydobycie Grupy ENEA do 2030 roku (perspektywa do 2040 roku).
„W związku z istotną zmianą sytuacji na rynku krajowym i międzynarodowym w 2022 roku Spółka postanowiła zweryfikować jej podstawowe założenia” – wyjaśniono.
Spółka LW Bogdanka przypomniała, że jednym z podstawowych założeń obowiązującej Strategii było zwiększenie liczby produktów dzięki selektywnemu wydobyciu węgla (typ 34).
Jak podano w komunikacie, w związku z wynikami przeprowadzonych badań, wskazujących na niewielką ilość węgla typu 34 w przebadanych próbkach, jak również wzmożony popyt na węgiel energetyczny, spółka postanawia odstąpić od tego założenia, celem maksymalizacji produkcji jej podstawowego produktu.
„Odstąpienie od selektywnego wybierania węgla w złożu, pozwoli na zwiększenie potencjalnych możliwości produkcyjnych po roku 2026 o ok. 10 proc. w stosunku do średnich wielkości przedstawionych w obowiązującej Strategii” – poinformowano.
Dodano, że spółka prowadzi prace nad kompleksową aktualizacją Strategii, w ramach której „rewizji podlegać mogą również inne jej elementy, takie jak baza zasobowa, plany rozwojowe, a także inicjatywy strategiczne, w tym obejmujące poszukiwanie możliwości inwestycyjnych spoza core business”.
Lubelski Węgiel „Bogdanka” jest producentem węgla kamiennego, którego odbiorcami są m.in. firmy przemysłowe, w tym podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. 66 proc. akcji LW „Bogdanka” ma Enea.
RL/ PAP/ opr. DySzcz
Fot. Iwona Burdzanowska/ archiwum