Myśl pedagogiczna Edmunda Bojanowskiego we współczesnej edukacji. Międzynarodowa konferencja na KUL-u

316407357 521629333337461 1260519116038268706 n 2022 11 22 123234

Ponadczasowa myśl błogosławionego Edmunda Bojanowskiego we współczesnej edukacji – to temat międzynarodowej konferencji, która rozpoczęła się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Żyjący w XIX wieku polski społecznik był twórcą ochronek wiejskich i założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny.

– Był twórcą koncepcji wychowania integralnego – mówi siostra Maksymilla Pliszka, przełożona generalna Sióstr Służebniczek Dębickich. – Uwzględniającego wszystkie sfery człowieka, również sferę duchową, która tak naprawdę scala i spaja w człowieku wszystko. Dlatego też zakresy wychowania, mówiąc również o wychowaniu społecznym i patriotycznym, mają odniesienie do tych najgłębszych wartości.

– Bojanowski zostawił dużo materiałów rękopiśmiennych, które opracowywaliśmy – mówi profesor KUL, siostra Maria Loyola Opiela. – Nawiązywał do Greków, nawet i do Platona, jak też do różnych koncepcji, które na Zachodzie już się rozwijały: Wertheimera, Froebela. W kontekście rękopisów Bojanowskiego opracowaliśmy właśnie jego koncepcję. Pomoce metodyczne, filmy z grami i zabawami, opowiadania nagrane przez aktorów lubelskich teatrów.

System wychowania ochronkowego Edmunda Bojanowskiego zakładał, że dobre przygotowanie do życia polega na dobrym wychowaniu, nauce i praktykach religijnych.

Konferencja na KUL zakończy się o 16.00.

RyK / opr. WM

Fot. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Exit mobile version