Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000 – poinformowała w środę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Jak wskazano w komunikacie po posiedzeniu rządu, pierwszy blok elektrowni, która zostanie wybudowana w północnej Polsce, powstanie do 2033 r.
CZYTAJ: Premier: Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia trzeciego projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce
„Rząd dąży w ten sposób do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego poprzez realizację celów Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) i Polityki energetycznej Polski do 2040 r. Pozwoli to na zasadniczą dywersyfikację miksu energetycznego Polski, przy zapewnieniu optymalnych krajowych mocy wytwórczych, jako podstawy bezpieczeństwa energetycznego kraju” – podano w komunikacie.
Jak wyjaśniono, rząd podejmuje też działania na rzecz obniżenia i ustabilizowania cen energii elektrycznej, obniżenia emisji gazów przez sektor elektroenergetyczny, a także stworzenia warunków do rozwoju nowego sektora gospodarki, jakim jest czysta i bezpieczna energetyka jądrowa.
W komunikacie podkreślono, że potrzeba trwałego uniezależnienia się od dostaw energii i nośników energii z Rosji wiąże się z koniecznością przyspieszenia realizacji inwestycji w budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
CZYTAJ: Projekt uchwały rządu ws. atomu: Lubiatowo-Kopalino jako preferowana lokalizacja pierwszej jądrówki
„Program budowy elektrowni jądrowych jest jednym z kluczowych wyzwań w polskim sektorze energetycznym na następne lata. Realizacja projektu jądrowego odbędzie się przy współpracy z rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki” – dodano.
Budowę wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce zrealizuje Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, która realizuje zadania służące zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Spółka odpowiada m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego, pełni też rolę inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej.
W komunikacie wskazano, że wdrożenie PPEJ pozwoli na zasadniczą dywersyfikację miksu energetycznego Polski, przy zapewnieniu optymalnych krajowych mocy wytwórczych, jako podstawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.
CZYTAJ: Minister Moskwa: zakładamy 30 proc. udziału energetyki jądrowej w całym miksie energetycznym
Dzięki wdrożeniu PPEJ nastąpi zastąpienie dominujących mocy opartych na węglu, zaspokojony będzie rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Zapewniona będzie stabilności sieci w związku z wprowadzaniem na dużą skalę rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Ograniczona bedzie rola gazu ziemnego, jako paliwa przejściowego służącego do bilansowania niestabilnych źródeł energii odnawialnej.
RL / PAP / opr. WM
Infografika: Adam Ziemienowicz / PAP