Studenci dla studentów. Konferencja o współczesnej diagnostyce genetycznej i onkohematologii dziecięcej

img 20221104 181216 2022 11 04 203838

„Wyzwania współczesnej diagnostyki genetycznej i onkohematologii dziecięcej” – to główny temat konferencji naukowej, która rozpoczęła się na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Została zorganizowana przez studentów i dla studentów.  

– Kiedyś genetyka była dla studentów trudną dziedziną – przyznaje profesor Monika Lejman z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, opiekunka Studenckiego Koła Naukowego przy Pracowni Diagnostyki Genetycznej. – Bardzo mało studentów chciało należeć do takiego koła. Uważali, że to koło wąskospecjalistyczne. W tej chwili wiedzą, że trzeba połączyć kilka kół ze sobą. Należą np. do koła hematologicznego i do koła genetycznego. Czasami śmiejemy się z koleżanką, że nie ma już w tej chwili kliniki bez genetyki.

– To dzięki badaniu genów jest możliwe wdrożenie odpowiedniej terapii, m.in. dla dzieci z chorobami nowotworowymi – zaznacza profesor Joanna Zawitkowska z Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Terapie celowane to terapie, dzięki którym obecnie jesteśmy w stanie tak dokładnie przebadać komórkę nowotworową, jej zaburzenia genetyczne, że mamy leki, które działają dokładnie na dane zaburzenie genetyczne w komórce nowotworowej. Mówimy o tzw. personalizacji leczenia.

Konferencja potrwa do jutra (05.11) i jest otwarta dla studentów kierunków medycznych.

FiKar / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version