Lublin: spotkanie „Wincenty Pol in memoriam”

800px wincenty pol 1851 1862 31680077 cropped 2022 12 02 072054

Spotkanie „Wincenty Pol in memoriam” odbędzie się w piątek 2 grudnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Wydarzenie zostało przygotowane z okazji 150. rocznicy śmierci słynnego polskiego geografa i poety oraz 50. rocznicy otwarcia pierwszej poświęconej mu ekspozycji w Dworku Wincentego Pola.

Pierwszą częścią spotkania będzie konferencja pod hasłem „Galicja – Ojczyzna i świat Wincentego Pola. Polski Piemont i polska Galileja – pamiętanie i zapominanie”. Potem zaplanowano widowisko poetycko-muzyczne „Pieśni z ziemi naszej”, składające się z między innymi z wierszy Wincentego Pola.

CZYTAJ: 192. rocznica wybuchu powstania listopadowego. Spotkanie w lubelskim muzeum

Początek spotkania w Czytelni Biblioteki Filologii Polskiej, Edytorstwa i Humanistyki Cyfrowej w Gmachu Głównym KUL o godzinie 9.00. Wcześniej, o godzinie 8.00 w Kościele akademickim KUL zaplanowano mszę świętą w intencji Wincentego Pola oraz zmarłych i żyjących, byłych i obecnych pracowników i przyjaciół Dworku Wincentego Pola. Natomiast widowisko poetycko-muzyczne „Pieśni z ziemi naszej” rozpocznie się o godzinie 17.00 w Sali Teatralnej Centrum Transferu Wiedzy KUL (sala CTW 02).

MaK / opr. ToMa

Na zdj. Wincenty Pol na litografii Maksymiliana Fajansa, fot. wikipedia.org

Program konferencji  „Galicja – Ojczyzna i świat Wincentego Pola. Polski Piemont i polska Galileja – pamiętanie i zapominanie”:

9.00 prof. Justyna Dąbkowska-Kujko, prof. Małgorzata Król, Wiktor Kowalczyk – powitanie i wprowadzenie – Wincenty Pol  in memoriam w 150. rocznicę śmierci

9.15 dr Joanna Wiśniewska (Muzeum Narodowe w Lublinie) Gloria virtuti resonat. Wincentego Pola żywot parenetyczny

9.45 prof. Władysława Bryła (UMCS) O kryteriach tożsamości narodowej  Polaków w twórczości Wincentego Pola

10.15 Dorota Seweryn-Puchalska (Muzeum Nadwiślańskie  w Kazimierzu Dolnym) Kulisiewicz – Szlembark – „świat w miniaturze”

11.30 prof. Władysław Makarski (KUL) O Galicji onomastycznie

12.00 prof. Anna Czapla (KUL) Obraz dawnego powiatu husiatyńskiego
nazwami pisany

12.30 dr Tadeusz Piersiak (TLAM) Tryptyk galicyjski (Janusz Szuber,  Monika Sznajderman, Radek Rak)

 

 

Exit mobile version