Rozwój Lubelszczyzny ze środków unijnych był tematem konferencji w Urszulinie, na której spotkali się samorządowcy z Lubelszczyzny.
Komisja Europejska przekazała pierwsze środki na realizację programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-27. Z Brukseli trafiły do regionu blisko 33 miliony euro, co w przeliczeniu na złotówki oznacza ponad 154 miliony złotych do rozdysponowania. Ze środków dla Lubelskiego skorzystają także samorządy.
CZYTAJ: Unijne pieniądze na rewitalizację w województwie lubelskim. 600 mln zł do 2027 r.
– Przede wszystkim chcemy uzyskać dofinansowanie na szkoły i drogi – mówi starosta janowski Artur Pizoń: – Szkoły, dla których mamy już przygotowaną dokumentację, które od wielu lat na zewnątrz są docieplone, ale wewnątrz wymagają dużych remontów. I na to jesteśmy przygotowani – naprawdę na duże pieniądze dla powiatu na szkoły i oczywiście na drogi – to jest wiecznie wielka bolączka mieszkańców. Są dwa projekty przygotowane na drogi powiatu janowskiego. I szkoły: Zespół Szkół technicznych i Zespół Szkół, które są w Janowie Lubelskim, czekają na te środki. Mamy duży projekt drogowy przygotowany poprzez Lasy Janowskie, obwodnicę w gminach Modliborzyce i Potok Wielki, ale i gminę Dzwola i Janów Lubelski. To dlatego ważne, bo w niektórych wypadkach są drogi, które prowadzą z jednej gminy do drugiej. Jedna gmina, jak i druga, nie są nimi zainteresowane. To jest dużo kilometrów. W sytuacji, kiedy są drogi łączące poszczególne gminy, powiat się musi nimi zainteresować po to, żeby łączyć szlaki turystyczne, łączyć gminy między sobą. Jest to duża szansa, by duże odcinki dróg wykonać. W przypadku dróg mówimy o ok. 30-35 milionach, w przypadku szkół projekty, które w tej chwili mamy przygotowane, to kwota ok. 20-25 milionów złotych.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja Fundusze Europejskie dla Lubelszczyzny
Obecnie trwają prace nad przygotowaniem niezbędnej dokumentacji i procedur, które pozwolą uruchomić pierwsze konkursy. Chodzi m.in. o uszczegółowienie programu w podziale na działania oraz przedstawienie bardziej szczegółowych informacji na temat możliwości uzyskania wsparcia ze środków programu.
– Dopuszczenie regionów i społeczności lokalnych do współuczestnictwa w budowaniu nowej perspektywy to był bardzo ważny krok w rozwoju unijnym – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Zdzisław Szwed: – Przystąpienie Polski w 2004 roku do Unii Europejskiej stworzyło szansę dla samorządu terytorialnego na pozyskanie środków finansowych. Są one obok przedsiębiorców głównymi beneficjentami środków unijnych ulokowanych w ramach dotychczasowych krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Skuteczne pozyskiwanie i efektywna absorpcja funduszy strukturalnych Unii Europejskiej jest dla jednostek samorządu terytorialnego zarówno dużym wyzwaniem organizacyjnym i finansowym, jak i szansą dynamizacji procesów rozwojowych.
CZYTAJ: Jacek Sasin: Fundusze Europejskie dla Lubelskiego będą stanowić silny bodziec prorozwojowy
– Razem z moimi kolegami pracujemy w Parlamencie Europejskim na rzecz realizacji Unii Europejskiej, która wraca do swoich korzeni – mówiła do zgromadzonych europoseł Beata Mazurek: – Jesteśmy eurorealistami, a nie eurosceptykami. Chcemy nowoczesnej, rozwijającej się Unii Europejskiej, otwartej na handel, bliższej obywatelom i respektującej różnorodność w Europie. Ale przede wszystkim chcemy, by ta współpraca opierała się o zdrowy rozsądek, wsłuchiwanie się w głos obywateli i poszanowanie woli państw członkowskich, które ją współtworzą.
Ogółem kwota, jaką Lubelskie ma do dyspozycji w ramach nowego programu to ponad 2,4 miliarda euro. To o 170 milionów euro więcej niż w kończącej się perspektywie finansowej na lata 2014-2020.
Jak zapowiada marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, ogłoszenie pierwszych naborów planowane jest w pierwszym kwartale przyszłego roku.
EwKa/ opr. DySzcz
Fot. Piotr Michalski