Blisko 18 milionów złotych na budowę hali sportowo-widowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przeznaczy Ministerstwo Sportu i Turystyki. Dziś władze uczelni podpisały umowę z wiceministrem Jarosławem Stawiarskim.
Zgodnie z planem, w sali sportowo-widowiskowej, z trybunami dla 800 osób, będą boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną i halową piłkę nożną. Ponadto w trzykondygnacyjnym budynku znajdą się m.in. siłownia, sale fitness, tenisa stołowego, sportów walki oraz pomieszczenie medycyny sportowej. Na zewnątrz powstaną kolejne boiska m.in. do streetballu. Inwestycja pochłonie w sumie ponad 52 miliony złotych.
– Jeśli są dobre wnioski, to my je dofinansowujemy – mówił na antenie Radia Lublin wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski. – Uważamy, że ściana wschodnia powinna dostawać więcej, bo przez ostatnich 8 lat miała relatywnie mniej pieniędzy niż bogata północ czy Warszawa. W związku z tym nadrabiamy te zaległości, bo te koncepcje na Lubelszczyźnie były już od jakiegoś czasu, ale jeśli nie było dofinansowania, nie można było ich realizować.
Potrzeb na Lubelszczyźnie jest znacznie więcej. W samym Lublinie dobiega końca przebudowa stadionu Startu, próbuje się również remontować stadion Sygnału…
– Stan infrastruktury sportowej na Lubelszczyźnie polepsza się, bo nie mogę powiedzieć, że nie ma pełnowymiarowych sal gimnastycznych w poszczególnych gminach. Ale sale to jedno, a obiekty, które mają służyć profesjonalnemu sportowi to drugie – mówił Jarosław Stawiarski. – Co do stadionu Startu Lublin, w tym roku prezydent miasta dostał dodatkowe 3 miliony, a w sumie zaangażowanie ministerstwa to 13 milionów. Liczę na to, że w tym roku będzie ten profesjonalny, odrodzony stadion lekkoatletyczny. A jeśli prezydent Żuk czy inny beneficjent, który ma w zarządzie stadion Sygnału, zgłosi się do ministerstwa, także na pewno popatrzymy na to w sposób przyjazny ze względu na to, że te obiekty wymagają remontu, a my jesteśmy po to, żeby dofinansowywać dobre projekty. Wspomnę jeszcze o stadionie przy Al. Zygmuntowskich. Wiem, że środowisko żużlowe myśli o remoncie i też jesteśmy gotowi wesprzeć lubelski żużel. Tam, gdzie środowisko chce rozwijać sport dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, zawodowców my służymy i będziemy dotować takie dobre projekty.
Obok wsparcia infrastruktury, ministerstwo ma serię programów, wspierających młodych sportowców. To wspieranie dzieje się również przy pomocy projektu Team 100, który zakłada bezpośrednie wsparcie dla 100 utalentowanych zawodników.
-To jest dopiero początek. Pierwszy raz w naszym kraju jest coś takiego, że młody sportowiec może regularnie otrzymywać pieniądze na życie, na przygotowania. Za osiągnięcia sportowe ma mieć zapewnione spokojne trenowanie. Wychodzimy na razie z Team 100, bo mamy na razie pieniądze na 100 najbardziej utalentowanych sportowców. Jeżeli ten program będzie przynosił efekty, będziemy włączać w niego nowych młodych sportowców. Mogę obiecać, że na pewno z Team 100 zrobi się 150, później Team 200 czy 300. Mam nadzieję, że za kilka lat przyniesie to efekty i te osoby nie zrezygnują z uprawiania sportu.
ToNie
Fot. Tomasz Nieśpiał
CZYTAJ: Nowa hala sportowa Uniwersytetu Medycznego z dofinansowaniem