Na najstarszym lubelskim cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie trwa kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków. Nekropolia powstała pod koniec XVIII wieku. Zbiórki na rzecz ratowania znajdujących się na niej pomników są organizowane od ponad 30 lat. Przez ten czas udało się odnowić 300 nagrobków.
ZOBACZ ZDJĘCIA: 33. kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ulicy Lipowej, Lublin, 01.11.2019, fot. Piotr Michalski
– Co roku Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina, przy udziale przedstawiciela Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, typuje nagrobki do renowacji – mówi kwestujący od rana na cmentarzu przy Lipowej wojewódzki konserwator zabytków, Dariusz Kopciowski. – W tym roku jest ich osiem. Są to takie nagrobki, które wymagają podjęcia prac konserwatorskich, to znaczy znajdują się w złym stanie. Większość tych nagrobków znajduje się w części rzymskokatolickiej cmentarza, bo to najstarsza z czterech części nekropoli. Cmentarz miał być założony w 1794 roku, jednak ostatecznie pierwsze nagrobki pojawiły się tu na początku XIX wieku, właśnie w części położonej blisko kaplicy rzymskokatolickiej.
CZYTAJ TAKŻE: Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków przy ulicy Lipowej: dzień pierwszy
Kwestarze będą obecni na cmentarzu przy Lipowej do godzin wieczornych. Zbiórka będzie kontynuowana jutro (02.11.) i pojutrze (03.11). Sztab kwesty kolejny rok mieści się w Polskim Radiu Lublin.
MaK / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski
ZOBACZ ZDJĘCIA: Sztab 33. kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ulicy Lipowej, Radio Lublin, 01.11.2019, fot. Weronika Uziębło