– Wojewoda lubelski miał prawo wydać zarządzenie zastępcze odwołujące ze stanowiska prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka (na zdj.) – uznał Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.
Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek – na podstawie ustaleń CBA – uznał, że prezydent Lublina naruszył ustawę antykorupcyjną, łącząc funkcje prezydenta i członka rady nadzorczej spółki PZU Życie. Krzysztof Żuk miał otrzymać z tego tytułu w sumie 260 tys. zł. CBA najpierw zwróciło się o wygaszenie mandatu prezydenta do rady miasta. Gdy radni się na to nie zgodzili, inicjatywę przejął wojewoda lubelski. Jednak od jego zarządzenia zastępczego Krzysztof Żuk odwołał się do sądu.
W pierwszej instancji lubelski sąd stwierdził, że wojewoda Przemysław Czarnek mógł wygasić mandat prezydenta. Prezydent Żuk odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten przyznał rację wojewodzie lubelskiemu i dziś (01.07.) oddalił skargę prezydenta na niekorzystne dla niego orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 26 listopada 2018 roku.
Dzisiejsze orzeczenie NSA dotyczy poprzedniej kadencji Krzysztofa Żuka. Nie oznacza ono więc, że Żuk straci stanowisko prezydenta Lublina.
Prezydent Krzysztof Żuk stwierdził, że przyjmuje orzeczenie NSA do wiadomości. – Prawomocne wyroki sądów wymagają uszanowania, niemniej w żaden sposób nie zgadzam się z dzisiejszym orzeczeniem. Jednocześnie pragnę zdecydowanie podkreślić, że ten wyrok nie ma żadnych konsekwencji w stosunku do pełnionego przeze mnie mandatu prezydenta miasta Lublin, jak i mandatu minionej kadencji, którego postępowanie faktycznie dotyczyło. Sąd w dzisiejszym orzeczeniu orzekł, że poprzedni mandat wygasł na skutek zakończonej kadencji.
Zdaniem sądu prezydent Krzysztof Żuk złamał tzw. ustawę antykorupcyjną, która zabrania samorządowcom pracować w spółkach komercyjnych. Zakaz nie dotyczył jednak firm, w których Skarb Państwa ma ponad 50% udziałów. W przypadku PZU udział ten wynosił nieco ponad 35%. Krzysztof Żuk twierdził, że przepisów nie złamał, bowiem w chwili jego powoływania do rady nadzorczej Skarb Państwa posiadał ponad 50% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki.
Według prezydenta Żuka w sprawie istotne jest też, że przepisy obecnie się zmieniły. – Nie ma już zapisów, które wówczas wywołały spory interpretacyjne: czy udział Skarbu Państwa przekracza 50% kapitału zakładowego, czy 50% liczby akcji, czy też nie. Czyli ustawodawca w tym roku zrezygnował z nieprzystającego do realiów prawnych i budzącego kontrowersje interpretacyjne sformułowania: „spółki, w których 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji”, na rzecz zapisu „spółek z udziałem”.
Wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek do wyrok NSA ma się odnieść podczas wtorkowego briefingu prasowego
Dzisiejsze orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego jest prawomocne.
MaTo / PaSe / opr. ToMa
Fot. archiwum
CZYTAJ TAKŻE: Wojewoda i prezydent o wyroku sądu ws. mandatu Krzysztofa Żuka
ZOBACZ TAKŻE: Orzeczenie sądu w sprawie wygaszenia mandatu prezydenta Żuka [LIVE]
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent zaskarżył zarządzenie wojewody
CZYTAJ TAKŻE: Jest decyzja w sprawie mandatu prezydenta. Krzysztof Żuk odpowiada