Biżuteria z koralowców, torebka ze skóry aligatora czy też nalewka z kobry – to tylko kilka przykładów pamiątek, których przewóz przez granicę może mieć dla nas przykre konsekwencje. Egzotyczne kraje kuszą takimi wakacyjnymi pamiątkami, turyści zaś aby nie narazić się na dotkliwe kary powinni pamiętać czego nie wolno im przewozić przez granicę.
Piękne, ale zakazane!
– Na granicach, a szczególnie na lotniskach, każdego roku funkcjonariusze celno-skarbowi zatrzymują tysiące okazów fauny i flory lub przedmiotów wykonanych z części roślin albo zwierząt objętych ochroną gatunkową na mocy konwencji CITES – wyjaśnia nadkomisarz Marzena Siemieniuk z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. – Są to żywe zwierzęta, np. papugi, ale też koralowce, specyfiki medycyny azjatyckiej na bazie żółci niedźwiedzia lub wyroby wykonane z ginących gatunków drzew. Tych rzeczy nie można przewozić, a lista nie jest zamknięta.
– Kiedy klienci chcą wyjechać do krajów egzotycznych to uczulamy ich na te tematy, zwłaszcza jeśli podróżują do Dominikany, Tunezji czy Egiptu – mówi Jadwiga Piechocka, właścicielka biura podróży w Białej Podlaskiej. – Można tam kupić portfele czy torebki ze skóry węży, a to jest zabronione. Uczulamy ludzi, że rafy koralowe są piękne, ale nie można ich niszczyć. Nie można urwać nawet kawałka.
Kary za przemyt
– Trzeba pamiętać, że przywóz pamiątek wykonanych z towarów CITES zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat – dodaje Siemieniuk. – Najwyższa kara będzie dotyczyć bardziej zorganizowanych grup przestępczych, które z handlu tymi wyrobami uczyniło sobie źródło intratnego interesu. Dla przeciętnego podróżnego kara również będzie dotkliwa. Sądy często zamieniają to na grzywnę, trzeba się liczyć z utratą takich towarów. Osoba skazana za takie przestępstwo trafia na kilka lat do Krajowego Rejestru Skazanych.
O czym pamiętać przekraczając granicę?
– Grupą niedozwolonych towarów przywożonych z zagranicy są towary podrabiane. Warto też pamiętać o normach przewozowych. Jeżeli turysta przyjeżdża z kraju nie należącego do Unii Europejskiej i przekracza granicę transportem lotniczym to może przywieźć prezenty o równowartości nieprzekraczającej 430 euro, transportem lądowym do 300 euro. Ograniczenia dotyczą alkoholu i papierosów. W transporcie lądowym do naszego kraju można wwieść 2 paczki papierosów, 1 litr alkoholu wysokoprocentowego lub zamiennie 2 litry likierów. W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się chorób restrykcje dotyczą także wwożenia do krajów Unii żywności pochodzenia zwierzęcego. Taka żywność musi być pozostawiana na granicy – wyrzucona do specjalnych pojemników.
MaT / opr. KS
Fot. Krajowa Administracja Skarbowa