Janowska bazylika zachwyca po 12-letniej renowacji

img 20190430 110210

Jej renowacja trwała ponad dekadę. Mowa o pochodzącej z XVIII wieku bazylice mniejszej pod wezwaniem Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim. Dziś wybudowany w stylu barokowym obiekt zachwyca swoim blaskiem.

– Czas remontu zamknął się właściwie w okresie 12 pełnych lat. Obejmował on konserwatorską restaurację niektórych detali oraz prace budowlane związane ze zmianą wejścia do podziemi. Ale najważniejsza rzeczą była restauracja ołtarzy i posadzki w prezbiterium, chrzcielnicy oraz organów – opowiada proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim, ks. Stanisław Grabowiecki

Ważną sprawą był także remont krypty, w której pochowani są biskupi. Wśród nich jest Adam Naruszewicz, poeta i historyk, współtwórca Konstytucji 3 maja. – Krypty można odwiedzać przez cały rok. Niemniej jednak zachowujemy tam pewną ostrożność, ze względu na to, iż jest to swoisty cmentarz – dodaje ks. Grabowiecki.

– Kiedy wchodzi się do krypty, od razu czuje się tam klimat modlitewny. Człowiek jest świadomy, że leżą tu biskupi, którzy odegrali szczególną rolę w historii tej diecezji  – stwierdza wikariusz parafii, ks. Łukasz Borowski.

– Świątynia pełniła w XIX wieku funkcję katedry. Później przez wiele lat była kolegiatą, a w 2018 roku została podniesiona do rangi bazyliki mniejszej. Jest obok stadniny koni główną atrakcją turystyczną Janowa Podlaskiego – wyjaśnia Marzena Grabowska-Nowicka, przewodnik po Janowie Podlaskim i okolicach.

Odnowioną świątynią zachwyceni są turyści i pielgrzymi, nie tylko z Polski. – Wystrój jest imponujący i warto było zainwestować, żeby był taki efekt remontu, Na pewno będzie to służyło wielu pokoleniom – mówi jedna z turystek.

– Jestem zaskoczony, że w tym kościele znajdują się relikwie męczennika św. Wiktora, które zostały sprowadzone z rzymskich katakumb w czasach, kiedy Polska była pod zaborami. Są tutaj także inne akcenty włoskie, jak choćby to, że bazylikę zaprojektowali włoscy architekci – stwierdza Stefano Giuliani, który przyjechał do Janowa Podlaskiego aż z północnych Włoch.

Za prace, jakie przeprowadzono w bazylice, obiekt został wyróżniony w połowie kwietnia 2019 roku Laurem Konserwatorskim.

Koszt całego remontu wyniósł ok. 10 mln złotych. Pieniądze pochodziły z datków wiernych oraz z różnych dotacji ze źródeł zewnętrznych.

MaT / opr. ToMa

Fot. Małgorzata Tymicka

CZYTAJ TAKŻE: XIX-wieczni biskupi powrócili do Janowa Podlaskiego

CZYTAJ TAKŻE: Wypędzeni biskupi wrócą do Janowa Podlaskiego

CZYTAJ TAKŻE: Janów Podlaski: Odnawiają biskupią kryptę

Exit mobile version