Na 20 minut przed godziną 5.00 nad ranem w poniedziałek (01.07) Rada Miasta Lublina przyjęła studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Projekt poparło 17 radnych, przeciwko takiemu rozwiązaniu było 12, natomiast 2 wstrzymało się od głosu.
Oznacza to, że deweloper będzie mógł zabudować około 25 hektarów Górek Czechowskich przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowo-usługowe. Na pozostałych 77 hektarach ma powstać park naturalistyczny o wartości nie mniejszej niż 10 milionów złotych. Ma on być sfinansowany przez dewelopera, a potem przekazany miastu za symboliczną złotówkę.
Uchwała w sprawie studium została przyjęta podczas nadzwyczajnej sesji, która rozpoczęła się w niedzielę o godzinie 9.00.
Temat od samego początku wzbudzał kontrowersje. Nie tylko podzielił radnych, na sali obrad rady miasta zebrali się także przeciwnicy zabudowy Górek Czechowskich. Na temat studium podczas sesji wypowiadali się mieszkańcy. – Czy pan prezydent, urząd miasta, niektórzy radni nie widzą różnicy między niską zabudową jednorodzinną, boiskami, obiektami rekreacyjnymi, a wysokimi blokami, o zieleni nie wspominając? – pytał mieszkaniec Lublina, Sławomir Pawłowski. – Nie chodzi o to, żeby ktoś coś nam dawał, po prostu chodzi o to, żeby tereny te nie były niszczone. Efekt będzie taki, że 30% terenów wchłaniających, oddających i magazynujących wodę zostanie zalanych betonem – mówił.
– Górki niejako są uosobieniem wszystkich z jednej strony korzyści, z drugiej nieszczęść. Po uchwaleniu studium, chcemy przystąpić do zmiany planów zagospodarowania przestrzennego – tłumaczył prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. – Chcemy w tych planach zapisywać i te standardy, o których mówicie, i ochronę cennych przyrodniczo obszarów. Takie kompromisy budujemy, że na coś pozwalamy, a na coś nie. Jak będzie nas stać wykupować te tereny zielone, będziemy to robili. Łatwo dzisiaj powiedzieć, że Górki Czechowskie mają być nasze albo żadne. Rzecz w tym, że gdyby były nasze, to by były. Ale nie są. I teraz musimy ten kompromis znaleźć.
Referendum w sprawie zabudowy Górek Czechowskich odbyło się w kwietniu 2019 roku. Do urn poszło niespełna 13% uprawnionych, większość głosowała przeciw. Jednak, ze względu na niewystarczającą frekwencję, głosowanie było niewiążące.
Temat budzi ogromne kontrowersje. Obradom towarzyszyły protesty przeciwników zabudowy Górek Czechowskich.
Wcześniej rada miasta udzieliła absolutorium i wotum zaufania prezydentowi Lublina, Krzysztofowi Żukowi.
ElKa, RoB / opr. ToMa, SzyMon
Absolutorium dla prezydenta Lublina
Prezydent Lublina z wotum zaufania