„Takich projektów w Polsce nie ma”. Bogdanka wesprze młodych twórców

kra 8848 2021 05 20 174124

Oryginalne projekty młodych twórców kultury będzie wspierał Lubelski Węgiel „Bogdanka”. Partnerem odpowiedzialnym za ocenę wniosków stypendialnych jest Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie. O stypendia mogą ubiegać się twórcy, którzy nie ukończyli 35 roku życia.

Dziś (20.05) uroczyście podpisano umowę o finansowaniu programu. Izabela Pastuszko, dyrektor „Chatki Żaka” nie kryła zadowolenia. – Takich projektów w Polsce nie ma, dlatego jest to wyjątkowa chwila – stwierdziła.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Rusza program stypendialny „Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka”

– Jeden z największych graczy biznesowych w regionie – Lubelski Węgiel „Bogdanka” – wspiera młodych twórców. Mam nadzieję, że w gronie tym znajdą się w znacznej liczbie studenci naszej uczelni – mówi prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Motyw tych stypendiów przypomina mi koncepcję funkcjonowania naszego uniwersytetu i strategię, która nam przyświeca, czyli kompleksowe traktowanie zarówno sfery naukowo-badawczej, jak i kultury – dodaje.

– Warte podkreślenia jest to, że mamy takich zdolnych i wyczulonych na różnych płaszczyznach młodych ludzi; osoby, które chcą działać na rzecz naszej lokalnej społeczności. Bogdanka jest nieodłącznym elementem Lubelszczyzny, ważnym filarem gospodarczym regionu. Ale chcemy też być filarem kultury. Będziemy mogli wspierać młodych ludzi, którzy na początku swojej kariery mają problemy z pozyskaniem finansowania – wyjaśnia Artur Wasil, prezes zarządu Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA.

 

– O stypendia będą mogli starać się artyści i animatorzy kultury z terenu województwa lubelskiego, ale też osoby, które uczą się, pracują, studiują, działają na naszych terenach – tłumaczy Agnieszka Dudek, koordynator projektu w „Chatce Żaka”. – Ważnym kryterium w przyznawaniu stypendiów będzie oryginalność projektu. Chodzi o to, aby był on nową propozycją w twórczości danego artysty, czy animatora kultury. Stypendia będzie można zdobyć w sześciu kategoriach: muzyka, taniec, teatr, film, literatura i sztuki wizualne (malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia, multimedia, intermedia, instalacja). 

– Kultura studencka, gdzieś nam „zniknęła”, a okres studiów jest takim czasem, w którym potrzeba tworzenia i poszukiwania jest chyba największa. Włączenie tej grupy na nowo do obszaru finansowania w kulturze jest kluczowym przedsięwzięciem na całą Polskę – stwierdza Izabela Pastuszko.

– To szansa, żeby zrealizować coś nowego i motywacja dla artystów – dodaje Agnieszka Dudek.   

Do młodych twórców kultury trafi w sumie 70 tys. zł. Regulamin programu stypendialnego oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie internetowej ACKiM UMCS „Chatka Żaka”. Nabór trwa do 16 czerwca.

RyK / opr. ToMa

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version