Pandemia, inflacja, wojna za wschodnią granicą i sytuacja na rynku pracy to główne wyzwania, przed którymi stoi polski biznes. O tym dyskutują eksperci podczas IV edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Wartość w biznesie”.
– Dotychczas zarządzaliśmy według pewnych schematów, obecne czasy pokazują, że te tradycyjne modele trzeba wyrzucić do kosza lub je poważnie zmodyfikować. Widać to chociażby w biznesie związanym z funkcjonowaniem instytucji finansowych – mówi prof. Artur Paździor, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. – W kontekście chociażby towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz w prywatnych portfelach dużych inwestorów giełdowych, którzy mocno rekomendują przeszacowanie portfeli z typowo akcyjno-obligacyjnych w kierunku bardziej walutowo-surowcowych, ponieważ na skutek wojny w Ukrainie doszło do poważnych zmian na rynku surowców, tych tradycyjnych, jak również metali szlachetnych. Mamy też poważne zmiany na rynku walutowym. To wszystko sprawia, że zarówno z punktu widzenia inwestycyjnego, jak i firm, które kooperują za granicą i korzystają z tych surowców oraz sprzedają i kupują w transakcjach zagranicznych z użyciem walut obcych, narażone są na dodatkowe ryzyko, które wcześniej nie miało aż takiego charakteru.
ZOBACZ ZDJĘCIA: IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wartość w Biznesie”
– Wartości w biznesie są kluczowe, a na pierwszym miejscu stoi zaufanie – mówi wiceminister finansów Artur Soboń. – To jest także konieczność ciągłego stymulowania przedsiębiorców do tego, aby wychodzili z nowymi produktami, aby byli innowacyjni, aby inwestowali, aby byli bardziej produktywni, aby wreszcie sprawiedliwie dzielili się zyskami, podatkami z tego z państwem. O tym też będziemy dzisiaj rozmawiać – jak sprawić, aby ten system podatkowy, także dla biznesu, był bardziej przewidywalny, stabilny i sprawiedliwy.
Wydarzenie odbywa się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Potrwa do godziny 17.
RyK / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki