Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (na zdj.) mówił podczas inauguracji ogólnopolskiego projektu #PusteRamy, że ze wszystkich krajów uczestniczących w II wojnie światowej, okupowanych bądź walczących, to właśnie Polska poniosła największe straty, także w dziedzinie kultury i sztuki.
Wicepremier podkreślał, że projekt ma przypominać o dziełach sztuki i obiektach zabytkowych zagrabionych w czasie II wojny światowej, zarówno przez Niemców, jak i przez Sowietów.
– Miejsce i termin naszego spotkania są nieprzypadkowe. Za 3 dni – 17 września – minie kolejna rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. 83 lata temu Polska padła ofiarą dwóch agresorów – Niemiec oraz ZSRR – mówił minister Piotr Gliński podczas uroczystości w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Przypomniał, że już w 1942 roku szacowano, że w samych zasobach muzealnych starty wyniosły one ponad 50 procent stanu przedwojennego. Do dziś w wielu polskich muzeach znajdują się puste ramy – symbol polskich strat wojennych.
Wicepremier Piotr Gliński poinformował, że w 12 muzeach w całej Polsce zostaną umieszczone tablice przypominające o polskich stratach wojennych w dziedzinie kultury, a w szczególności o dziełach utraconych z tych instytucji.
– Niemcy od początku wojny prowadzili planowy i systematyczny rabunek polskich zbiorów publicznych, prywatnych i kościelnych. Jednak nie tylko Niemcy zajmowali się rabunkiem polskich dóbr kultury. 17 września 1939 roku na ziemie polskie wkroczyła Armia Czerwona, a wraz z przesuwającym się frontem wschodnim do Polski weszły tzw. brygady trofiejne – jednostki złożone ze specjalistów różnych dziedzin sztuki czy też mówiąc precyzyjniej ze złodziei. Miały one zlokalizować i zarekwirować wszelkie cenne dzieła sztuki, zbiory muzealne, archiwalia. Działania te przerodziły się w ordynarny rabunek i dewastację. Wtedy także zniknął świat polskich dworów, o czym często zapominamy – mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
IAR / RL / opr. AKos
Fot. archiwum