Protest przeciw budowie szybkiej kolei. Manifestanci blokują DK17 [AKTUALIZACJA]

316109355 830865171574100 2872370868880468647 n 2022 11 20 140559

AKTUALIZACJA: 13:50

Około 100 osób bierze udział w proteście przeciwko budowie szybkiej kolei przez powiat krasnostawski do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Manifestacja odbywa się w Łopienniku Górnym, a jej uczestnicy zablokowali ruch na drodze krajowej nr 17.

– Protestujący spacerują po przejściu dla pieszych mniej więcej 15 minut. Później ruch na chwilę jest odblokowywany. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami – mówi aspirant Jolanta Babicz z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Protestujący mają ze sobą transparenty i krzyczą „Nie dla CPK”. Jak na razie nie odnotowano żadnych groźnych incydentów. Kierowcy samochodów osobowych mogą kierować się na objazdy. Te dlaosób jadących z Zamościa do Lublina przez miejscowość Łopiennik Nadrzeczny, a dla poruszających się w stronę Zamościa przez miejscowość Olszanka. 

Protest ma potrwać do godziny 15.30.

12:57

Przeciwnicy budowy szybkiej kolei przez powiat krasnostawski do Centralnego Portu Komunikacyjnego zablokują dziś, w niedzielę 20 listopada, drogę krajową numer 17.

– Protest ma się odbyć w Łopienniku Górnym w godzinach 13.30-15.30 – mówi aspirant Jolanta Babicz z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie. Protest ma polegać na chodzeniu po oznakowanym przejściu dla pieszych. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem tak uczestników ruchu drogowego, jak i samych protestujących. Dlatego prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w momencie przejazdu przez Łopiennik Górny. Prosimy także o stosowanie się do poleceń policjantów kierujących ruchem.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Protest przeciw budowie kolei do Centralnego Portu Komunikacyjnego

W przypadku dużych utrudnień w ruchu policja wprowadzi objazdy dla samochodów osobowych i pojazdów dostawczych. Kierowcy ciężarówek będą natomiast musieli uzbroić się w cierpliwość.

CZYTAJ: Marcin Horała dla Radia Lublin: Nikt nie będzie pokrzywdzony przy wywłaszczaniu nieruchomości pod budowę linii kolejowych do CPK

Objazdy wstępnie wyznaczono: dla osób jadących z Zamościa do Lublina przez miejscowość Łopiennik Nadrzeczny, a dla poruszających się w stronę Zamościa przez miejscowość Olszanka. 

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CZYTAJ: Protest w Izbicy. Mieszkańcy blokowali drogę krajową [ZDJĘCIA]

W ramach programu kolejowego CPK spółka przygotowuje budowę 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i Portu Solidarność. W sumie jest to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 2 tys. km nowych linii kolejowych, które mają zostać wybudowane do końca 2034 r.

MaTo / opr. ToMa

Fot. krasnostawska policja / nadesłane

Exit mobile version