Koniec roku to czas na podsumowania. Mówimy najczęściej o tym, co było dobre, co udało się zrobić, a rzadziej o porażkach. Były takie wydarzenia, które na wiele lat zapadną nie tylko w pamięci, ale będą też zapisane na kartach historii naszych mniejszy i większych Ojczyzn.
W Lublinie rok 2019 był (właściwie jeszcze przez kilka godzin jest) rokiem bardzo ważnej rocznicy. Były spotkania z udziałem prezydentów, liczne konferencja naukowe, koncerty, wystawy – bo przecież w Lublinie 450 lat temu została podpisana Unia Lubelska.
CZYTAJ: Wielkie obchody 450. rocznicy Unii Lubelskiej [ZDJĘCIA i WIDEO]
– Rocznica tego wydarzenia to niewątpliwie wydarzenie nr 1 w Lublinie – mówi prezydent miasta Krzysztof Żuk: – Po 2017 roku i 700-leciu naszego miasta, po roku jubileuszu związanego z odzyskaniem niepodległości, mamy rok wielkich wydarzeń na 450-lecie podpisania Unii Lubelskiej. To wydarzenie, które niewątpliwie trzeba przywołać jako najważniejsze. Ono niesłychanie promowało Lublin. Mieliśmy pana prezydenta, premiera, ministrów, ale też ambasadorów na różnych spotkaniach. Gościliśmy również nasze miasta partnerskie, promowaliśmy Lublin przez to wielkie wydarzenie historyczne, a oprócz tego istotna była oferta kulturalna, która przyciągała turystów, a dla mieszkańców również dostarczyła wielu wrażeń. To był rok Unii Lubelskiej.
Opozycja w Radzie Miasta Lublin w zasadzie zgadza się z prezydentem Żukiem, ma jednak pewne zastrzeżenia.
– Rzeczywiście to był cykl wydarzeń, w których na przykład po raz pierwszy w Lublinie pojawili się prawie wszyscy wojewodowie z całego kraju – mówi szef Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, Piotr Gawryszczak: – Jeśli chodzi o negatywy, tragiczne jest to, że prezydent Żuk zdecydował o tym, że Górki Czechowskie zostaną zabudowane w taki sposób, w jaki właściciel, inwestor sobie tego życzył.
CZYTAJ: Deweloper będzie mógł postawić bloki na Górkach Czechowskich
Wiele w mijającym roku działo się w Chełmie. Na które wydarzenie wskazuje prezydent tego miasta Jakub Banaszek? – Najważniejszym wydarzeniem dla miasta było pozyskanie wielomilionowej dotacji na realizację medycznego miasteczka Instytutu Nauk Medycznych. To przykład, że da się realizować w naszym mieście wielkie projekty i wielkie marzenia, i że nie są to wyłącznie mgliste zapowiedzi – mówi prezydent Chełma.
CZYTAJ: Instytut Nauk Medycznych ma powstać w Chełmie
Inna niezwykle ważna sprawa to dalsze porządki w spółkach komunalnych – dodaje prezydent Banaszek: – Sytuacja w miejskich spółkach komunalnych rzeczywiście była trudna, a w niektórych dramatyczna. Na osiem spółek tak naprawdę tylko dwie wykazywały zysk. Reszta była na dużym minusie. Dzisiaj jest już inna sytuacja, dlatego że także w spółkach komunalnych musieliśmy wprowadzić plany naprawcze, szukać oszczędności, czyli obniżać koszty a tam, gdzie to możliwe, zwiększać dochody. Tak naprawdę jeszcze tylko jedna spółka wymaga większej reorganizacji – mowa tu o Chełmskim Parku Wodnym, ale też z definicji parki wodne są niedochodowe. Natomiast w przypadku reszty spółek, nawet Chełmskich Linii Autobusowych, które zawsze były na ogromnym minusie, dzisiaj mamy zupełnie inną sytuację.
CZYTAJ: Chełm: miejskie spółki w fatalnym stanie. Ratunkiem restrukturyzacja i prywatyzacja
Mieszkańcy Chełma mają nadzieję, że wreszcie zostanie sfinalizowana sprawa obwodnicy miasta i drogi ekspresowej nr 12.
RMaj (opr. DySzcz)
Na zdj. złożenie kwiatów pod Pomnikiem Unii Lubelskiej, Lublin, 30.06.2019, fot. Piotr Michalski /archiwum